Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Lublin wprowadzi aplikację do weryfikowania deklaracji o opłatach za odpady

Lublin wprowadzi aplikację do weryfikowania deklaracji o opłatach za odpady
dom
04.07.2022, o godz. 10:51
czas czytania: około 2 minut
0

Lublin skorzysta z aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stworzonej na zlecenie Świdnika. Miasta zawarły porozumienie w sprawie nieodpłatnego udostępnienia aplikacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– Liczymy na to, że narzędzie, które opracowano na zlecenie miasta Świdnik, usprawni nam proces weryfikacji deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dlatego też zdecydowaliśmy się na współpracę i wykorzystanie aplikacji. Przed nami etap testów i sprawdzania rozwiązań technicznych w warunkach lubelskich. Zawarte porozumienie ma również na celu wymianę doświadczeń dotyczących wdrażania działań rozwojowych w dziedzinie gospodarki odpadami – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Wspomóc gminy w uszczelnieniu systemu poboru opłat

Aplikację stworzono, by wspomóc gminy w uszczelnieniu systemu poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jej celem jest zwiększenie skuteczności wykrywania nieprawidłowości w deklaracjach składanych przez mieszkańców.

Zestawia ona ze sobą zanonimizowane dane, znajdujące się w zasobach Urzędu Miasta oraz miejskich spółek i jednostek organizacyjnych z informacjami zawartymi w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Po ich przeanalizowaniu narzędzie wskazuje adresy nieruchomości, których właściciele z dużym prawdopodobieństwem podali nieprawidłowe informacje.

Najpierw testy, potem weryfikacja danych

Praca z aplikacją rozpocznie się od stworzenia bazy danych dla Lublina. Następnie miasto przystąpi do testów, a potem do etapu weryfikacji niespójności w złożonych deklaracjach. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień i ewentualnie do korekty deklaracji.

Aplikacja powstała w ramach rządowego programu GovTech Polska. Program ma na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań stojących aktualnie przed administracją publiczną.

Od 1 lipca ubiegłego roku w Lublinie obowiązuje nowa metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość opłaty jest uzależniona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Do tej pory złożono deklaracje na ponad 283 tys. mieszkańców Lublina.

Źródło: lublin.eu

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024