“Czekamy na uzasadnienie wyroku WSA. Z uwagi na istotne wątpliwości prawne, z pewnością będziemy składać skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego” – podała rzecznik prezydenta Lublina.
Uchwała dopuszczała częściową zabudowę terenów zieleni
W środę WSA uznał za niezgodną z prawem uchwałę Rady Miasta Lublin z lipca 2019 r. w sprawie studium zagospodarowania Górek Czechowskich w części, która dopuszczała częściową zabudowę mieszkaniową terenów zielonych w mieście.
“Dzisiejsze orzeczenie WSA przyjmujemy do wiadomości, choć trudno zgodzić się z oceną dokonaną przez Sąd, jak również z uwzględnieniem nowych okoliczności, co do których poprzednie sądy obu instancji nie wnosiły zastrzeżeń” – poinformowała Katarzyna Duma.
To nie pierwszy wyrok w tej sprawie
Katarzyna Duma przypomniała, że środowy wyrok był już kolejnym w tej sprawie. W grudniu 2019 r. ten sam sąd uznał, że w części studium dotyczącej Górek Czechowskich doszło do naruszenia zasad tworzenia studium i uchylił jego zapisy dopuszczające zabudowę części tego terenu. Na to orzeczenie skargę do NSA złożył prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W lutym NSA uwzględnił skargę, uchylił wyrok WSA w Lublinie i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia.
“WSA w Lublinie, rozpatrując ponownie sprawę, po uchyleniu poprzedniego wyroku, był związany wytycznymi NSA i, naszym zdaniem, wyszedł poza granice rozstrzygania sprawy w zakresie, który był już prawomocnie orzeczony przez NSA” – podała Duma.
Interpretacja ratusza
W interpretacji ratusza środowy wyrok WSA oznacza, że “nie doszło do naruszenia władztwa planistycznego, a tylko w tym zakresie, zdaniem NSA, powinien ponownie rozpatrywać sprawę”.
“Niezależnie od tego, sporządzenie dokumentu Studium, w naszej ocenie, zostało przeprowadzone z należytą starannością, zgodnie z wszelkimi przepisami prawa w tym zakresie i w oparciu o wymagane dokumenty” – poinformowała rzecznik.
Przypomniała, że dla terenu Górek Czechowskich obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego uchwalony przez Radę Miasta Lublin w 2005 r., z którego wynika, że dla części tego obszaru przewidziana jest funkcja usługowa, komercyjna, sportowo–rekreacyjna.
“Umożliwia on realizację obiektów kubaturowych, w tym związanych z obsługą funkcji podstawowej na terenie o łącznej powierzchni ok. 30 ha, zaś na pozostałym obszarze ustala funkcję zieleni o łącznej powierzchni ok. 67 ha” – dodała Duma.
Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego. Mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy zgadzają się na częściowe ich zabudowanie. Referendum okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji – 12,91 proc. – ale większość uczestników – 67,7 proc. – była przeciwna zabudowie.
Uchwalone w lipcu 2019 r. studium dopuszcza zabudowę mieszkaniową na około 25 ha terenu Górek Czechowskich, które mają ponad 100 ha powierzchni. We wrześniu 2019 r. miasto zawarło z właścicielem Górek – spółką TBV – umowę, na mocy której deweloper sprzedał miastu za 1 zł 77 ha terenu Górek Czechowskich, na którym ma urządzić park naturalistyczny kosztem 10 mln zł.
Komentarze (0)