960 zgłoszeń związanych ze skutkami wichury przyjęli w ciągu minionej doby lubuscy strażacy. Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana. Uszkodzonych zostało kilkadziesiąt samochodów i około 40 połaci dachowych – poinformował rzecznik lubuskiej PSP Dariusz Szymura.

Zdecydowana większość interwencji była związana z usuwaniem powalonych przez wiatr drzew, połamanych konarów i gałęzi. Najwięcej z nich dotyczyło utrzymania przejezdności dróg.

Ponadto, strażacy usuwali wszelkie inne zagrożenia, takie jak pochylone drzewa czy zwisające konary. Spadająca gałąź raniła także niegroźnie starszą kobietę w Zielonej Górze.

Awarie związane z dostawami prądu

Jak poinformował PAP Mateusz Gościniak ze spółki Enea Operator, w czwartek w woj. lubuskim w kulminacyjnym momencie wichury od dostaw prądu odciętych było 88 tys. odbiorców.

Dodał, że awarie są usuwane na bieżąco, a obecnie energii elektrycznej nie ma jeszcze ok. 3 tys. odbiorców, głównie w okolicach Żar.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który w piątek (22 października br.) może występować w woj. lubuskim.

Zgodnie z komunikatem, od godz. 11 do 18 prognozuje się silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu. Prawdopodobieństwo pojawiania się zjawiska określono na 80 proc.

 

 

———-

Powiązane artykuły:

Ponad 10,3 tys. interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem; bez prądu ok. 121 tys. odbiorców

Dolnośląskie: Po wichurach ponad 2,6 tys. interwencji straży pożarnej; cztery ofiary śmiertelne; 9 osób rannych

Kujawsko-pomorskie: Przeszło 1600 zgłoszeń w związku silnym wiatrem

Czytaj więcej

Skomentuj