Łukaszewska-Trzeciakowska: kolejny magazyn gazu całkowicie wypełniony; Polacy będą bezpieczni tej zimy

Łukaszewska-Trzeciakowska: kolejny magazyn gazu całkowicie wypełniony; Polacy będą bezpieczni tej zimy
MŁ/PAP
11.09.2023, o godz. 12:22
czas czytania: około 2 minut
0

- Polacy będą bezpieczni tej zimy - zapewniła w poniedziałek pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jak podała, kolejny polski magazyn gazu, w Husowie (woj. podkarpackie), został wypełniony w 100 proc.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“11 września i 100 proc. wypełnienia kolejnego polskiego magazynu gazu w Husowie” – przekazała w poniedziałkowym wpisie na Twitterze Łukaszewska-Trzeciakowska.

To nie pierwszy pełny magazyn

Jak podaje na swojej stronie spółka PGNiG z Grupy Orlen, Podziemny Magazyn Gazu Husów w woj. podkarpackim ma pojemność czynną 500 mln metrów sześc. To największy z czterech takich obiektów obsługiwanych przez oddział PGNiG w Sanoku.Pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zaznaczyła, że “to kolejny pełen magazyn – Polacy będą bezpieczni tej zimy dokładnie tak jak poprzedniej”. Dodała, że system przesyłowy Gaz-Systemu jest również gotowy.

“Nie zwalniamy tempa, dbamy o bezpieczną przyszłość Polaków” – podkreśliła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Pod koniec lipca pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej informowała, że maksymalną pojemność osiągnął podziemny magazyn gazu w podkarpackiej Brzeźnicy, również obsługiwany przez oddział PGNiG w Sanoku. Pojemność czynna PMG Brzeźnica to 100 mln metrów sześc.

Grupa Orlen jest właścicielem siedmiu podziemnych magazynów gazu wysokometanowego o łącznej pojemności ok. 3,3 mld m sześc. Pięć z tych obiektów: Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów i Brzeźnica – to magazyny złożowe; dwa kolejne, w Kosakowie i Mogilnie, to magazyny w kawernach wypłukanych w złożach soli.

Grupa Orlen to należący w 49,9 proc. do Skarbu Państwa multienergetyczny koncern powstały w wyniku fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce – w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny i segment wydobywczy węglowodorów. Ponadto prowadzi inwestycje związane z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. koncern zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024