Dobiega końca realizacja inwestycji pod nazwą: „Budowa magazynu ustabilizowanych osadów ściekowych na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie”. Zadanie realizuje spółka Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Dziennie na terenie oczyszczalni wytwarza się 25 ton osadów, które trzeba zagospodarować, a w okresie zimowym – magazynować.

Zakończono już wykonanie wszystkich izolacji, jest gotowy drenaż, ogrodzenie i drogi. Powierzchnia płyty magazynu osadu to 2200 m2, w tym : część odkryta zajmuje 1300 m2, a część zadaszona 680 m2. Wiata ma 6 metrów wysokości.

– Magazyn osadów jest konieczny. W ciągu doby w procesie oczyszczania ścieków powstaje 25 ton osadów. Potrzebne jest miejsce, gdzie będą one dodatkowo osuszane i magazynowane – mówi Stanisław Krakowski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

– W okresie jesienno- zimowym nie można wywozić osadu na pola, ani go zagospodarować, dlatego w tym czasie Wodkan SA musi magazynować wytwarzany osad pościekowy. W okresie wiosenno-letnim osad magazynowany ulegnie dzięki zmagazynowaniu na płycie podsuszeniu. Zyskamy w ten sposób na transporcie osadów. Zabudowany magazyn osadów stanie się częścią zabudowy Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie – dodaje Jacek Nasiadek, prezes PWIK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

W skład całego założenia poza częściowo zadaszoną płytą magazynową wchodzą m.in. szafka energetyczna, zjazd do magazynu, przepompownia wód odciekowych wraz z osadnikiem. Inwestycja „Budowa magazynu ustabilizowanych osadów ściekowych na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie” realizowana jest przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego sp. z o.o. z Ostrowa Wielkopolskiego. Firma została wyłoniona w drodze przetargu.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj