Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Małopolskie. Mieszkańcy zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii

Małopolskie. Mieszkańcy zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii
MŁ/PAP
23.12.2022, o godz. 10:24
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Małopolski Zachodniej, szczególnie przedsiębiorcy, są zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii – poinformowała Joanna Urbanowicz z urzędu marszałkowskiego podczas konferencji prasowej nt. nowych funduszy, które Komisja Europejska do 2027 r. przekaże dla województwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

KE na początku grudnia zaakceptowała wysokość środków – 2,7 mld euro (ok. 13 mld zł) – dla Małopolski. Trafią one do regionu w ramach: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
Na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zwrócili uwagę przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podczas środowej konferencji prasowej. W ramach tej puli Małopolska Zachodnia otrzyma prawie 265 mln euro.

“Wcześniej nie mieliśmy tego funduszu. Jest on ważny dla terenów węglowych, pogórniczych – dla Małopolski Zachodniej” – powiedziała dyrektor Departamentu Rozwoju Regionu w małopolskim urzędzie marszałkowskim Joanna Urbanowicz. Jak wyjaśniła, w Małopolsce Zachodniej szczególnie odczuwalne będą skutki transformacji energetycznej i klimatycznej w kierunku uzyskania neutralności klimatycznej przez Unię Europejską do 2050 r. Powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski i wadowicki są silnie uzależnione od starych gałęzi przemysłu.

Zainteresowanie OZE

“Spotykamy się już z mieszkańcami tych powiatów i informujemy o możliwości otrzymania dofinansowań. Jest bardzo duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców, szczególnie odnawialnymi źródłami energii” – podkreśliła Urbanowicz.

Na co jeszcze będą środki?

W ramach tego funduszu przewidziane są też m.in. działania edukacyjne, transformacja środków transportu na bardziej ekologiczne, zagospodarowanie terenów i obiektów zdegradowanych.

Środki z dwóch pozostałych funduszy – EFRR i EFS – trafią również na ochronę środowiska, ale i m.in. na wsparcie dla nowo powstałych firm, budowę infrastruktury badawczej dla sektora nauki, remonty szkół, opiekę paliatywną i hospicyjną, rozwój tras rowerowych, aktywizację zawodową, programy zdrowotne.

Trzy lata trwały prace nad kształtem regionalnego programu na lata 2021-2027, umożliwiające wykorzystanie funduszy europejskich w kluczowych dla rozwoju regionu obszarach. W konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele gmin, organizacji pozarządowych (NGO), środowisk akademickich, związków zawodowych, osoby prywatne, pracownicy administracji rządowej.

“Jesteśmy teraz w najtrudniejszym okresie, bo zamykamy formalności związane z poprzednią perspektywą na lata 2014-2020, a rozpoczynamy prace nad realizacją perspektywy finansowej 2021-2027” – powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Jak poinformował, w latach 2014-2020 urząd podpisał ponad 4 tys. 300 umów na kwotę 13 mld zł. “Najbliższe lata będą zbliżone jeśli chodzi o kwoty, statystyki” – dodał marszałek zapowiadając, że ponad 400 specjalistów pracuje w urzędzie, aby nowe konkursy mogły być jak najszybciej ogłoszone i zrealizowane.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024