Przyrodniczo-edukacyjna ścieżka w koronach drzew wraz ze szlakiem nietoperzowym powstanie w Ciężkowicach (Małopolskie) dzięki wsparciu województwa małopolskiego. Zakończenie budowy obiektu zaplanowano na koniec września tego roku.

W poniedziałek przedstawiciele władz województwa małopolskiego i gminy Ciężkowice podpisali list intencyjny dotyczący dofinansowania przedsięwzięcia przez samorząd regionu w wysokości 2 mln zł. Ścieżka powstanie w ramach większego projektu zakładającego rozbudowę tamtejszego Muzeum Przyrodniczego w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej „Ziemia-Woda-Powietrze”.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podkreślił w poniedziałek w Ciężkowicach, że dzięki zagwarantowanemu właśnie wsparciu województwa zostało domknięte finansowanie tego przedsięwzięcia.

– To był trudny montaż finansowy, ale udało się go domknąć i dzięki temu region zyska kompleksową atrakcję, nie tylko z zakresu edukacji ekologicznej, ale również turystyczną – podkreślił Kozłowski.

Koszt inwestycji to 15 mln zł

Województwo małopolskie wspiera finansowanie tej inwestycji w postaci uzupełnienia wkładu własnego gminy w łącznej wysokości 2,55 mln zł.

Burmistrz gminy Ciężkowice Stanisław Kuropatwa przypomniał, że gminie udało się wybrać wykonawcę tego projektu dopiero w piątym przetargu. Koszt zadania to ok. 15 mln zł.

Budowa ścieżki – zaznaczył burmistrz – to element szerszego projektu, na który Ciężkowice otrzymały 17 mln zł dofinansowania. Zakłada on także rozbudowę Muzeum Przyrodniczego w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz wykonanie nowego szlaku – nietoperzowego, który połączy centrum ze ścieżką. Termin zakończenia realizacji projektu zaplanowany jest na 30 września 2022 r.

Ścieżka mierząca ponad kilometr długości pobiegnie koronami drzew, miejscami na wysokości nawet 22 metrów nad ziemią. Będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Na całej trasie znajdować się mają liczne tarasy i punkty widokowe oraz miejsca do edukacji ekologicznej.

Czytaj więcej

Skomentuj