Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Małże i ryby pracują w wodociągach

Małże i ryby pracują w wodociągach
szp
29.06.2021, o godz. 12:08
czas czytania: około 2 minut
0

W warszawskich wodociągach do badania jakości wody wykorzystuje się małże oraz ryby. Sprawdzają m.in. czy do wody nie dostały się toksyczne substancje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Małże – podobnie jak inne bioindykatory – wykazują niską tolerancję na zmiany w środowisku.

Te „pracujące” w warszawskich wodociągach są odławiane z bardzo czystych zbiorników. Najlepiej w badaniach sprawdzają się młode osobniki. –  Zanim jednak trafią do pracy przez około dwa tygodnie poddawane są aklimatyzacji. Potem umieszczane są w specjalnym akwarium. Nie stwarza to dla nich problemu, bo w środowisku naturalnym nie są to organizmy bardzo mobilne – mówiła dla Czwórki dr Anna Zdanowicz, kierownik Działu Technologii Wody w MPWiK Warszawa.

Żyjące w środowisku naturalnym małże otwierają i zamykają muszle non-stop. W ten sposób pobierają pokarm w wody. Te „pracujące” w warszawskich wodociągach są podpięte do specjalnej aparatury. Sygnał alarmowy pojawia się, gdy cztery z siedmiu osobników jednocześnie zamkną muszle na dłużej niż cztery minuty.  – Wówczas w dyspozytorni włącza się sygnał dźwiękowy. To znak, że prawdopodobnie do wody dostała się substancja toksyczna, a my musimy podjąć odpowiednie działania – wyjaśnia.

W MPWiK w Warszawie do badania jakości wody wykorzystuje się też niektóre gatunki niewielkich rybek słodkowodnych, są to np. certy, wrzany i wzdręgi. – Pracują u nas około roku, a ponieważ to kręgowce, ich spektrum reakcji jest dużo szersze. mamy cały katalog ich zachować i codziennie sprawdzamy ich stan i zachowania – tłumaczy Zdanowicz. – Sytuacją alarmową jest dla nas to, gdy połowa populacji jednocześnie padnie. Ale oczywiście każde z odchyleń od normy, np. inny sposób pływania jest dla nas sygnałem, który należy sprawdzić – podsumowała na antenie Czwórki.

Warszawa wykorzystuje ryby do monitoringu skażenia wody

Źródło: Czwórka Polskie Radio

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024