Mapy zebrane w rejestrach informatycznych organów administracji będą dostępne przez internet – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Urzędy, instytucje, organizacje i firmy będą współdziałały przy tworzeniu wspólnego systemu umożliwiającego ich przeglądanie. Takie zmiany przewiduje ustawa z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, która została przyjęta w piątek przez Senat.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", nowe przepisy ułatwią życie wszystkim tym, którzy planują budowę domu lub doprowadzenie kanalizacji do budynku. Uproszczą wyznaczenie terenu pod budowę czy podział działki. Dane przestrzenne to m.in. położenie i adresy budynków, granice gruntów, uzbrojenie terenu, sieci transportowe, wodociągowe, gazowe, telekomunikacyjne, obszary chronione, urządzenia do monitorowania środowiska, rozmieszczenie ludności, zasoby energetyczne. Informacje te będą mogły być teraz nakładane na siebie, wyświetlane i porównywane.

Za tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie infrastruktury informacji przestrzennej będzie odpowiedzialny minister spraw wewnętrznych i administracji.

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj