PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Maseczki jednorazowe i bawełniane. Gdzie wyrzucać lub jak je prać

Maseczki jednorazowe i bawełniane. Gdzie wyrzucać lub jak je prać
06.04.2020, o godz. 18:12
czas czytania: około 2 minut
1

Maseczki antywirusowe ze względu na panującą pandemię koronawirusa są już powszechne nie tylko w szpitalach, ale także w miejscach publicznych. Noszą je także osoby poddane kwarantannie. Maseczek jednorazowych i bawełnianych po zużyciu nie można jednak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W okresie pandemii koronawirusa dodatkowym wyzwaniem staje się przeznaczenie śmieci pochodzących z domów osób przebywających na kwarantannie.

Miejsca użyteczności publicznej, gdzie przebywa wiele osób, takie jak wielkopowierzchniowe sklepy spożywcze, już zmuszają klientów do zakładania rękawiczek, co ma utrudniać rozprzestrzenianie się choroby wśród pracowników.

Jako dodatkowe zaostrzenie higieniczne w kraju rozważane jest wprowadzenie wymogu noszenia maseczek. Na dziś kłopotem jest deficyt tych materiałów służących bezpieczeństwu zdrowotnemu społeczeństwa, ale kolejnym staje się pytanie co należy ze zużytymi już rękawiczkami i maseczkami zrobić. Koronawirus może utrzymywać się na powierzchni sztucznych tworzyw przez wiele godzin, należy więc odpowiednio zabezpieczyć takie śmieci.

Maseczka jednorazowa – gdzie ją wyrzucić?

W przypadku maseczek zabezpieczających twarz należy przede wszystkim rozróżnić te, które były noszone przez osoby zdrowe oraz przez osoby chore.

Osoby zdrowe:

Maseczki jednorazowe założone przez osobę zdrową należy wyrzucić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Osoby chore:

Maseczki jednorazowe noszone przez osoby zakażone wirusem COVID-19 bądź po prostu chore, kaszlące, kichające to, po wykorzystaniu, już odpady medyczne. Jeśli używa ich osoba przebywająca w szpitalu, utylizacją zajmie się firma, która ma kontrakt z daną placówką medyczną. Jeśli zaś chory pozostaje w kwarantannie domowej bądź innej formie izolacji poza szpitalem – najlepiej skontaktować się z urzędem miasta i gminy co do procedur odbioru odpadów z kwarantanny.

Standardowe zalecenie sanepidu co do odpadów z kwarantanny wskazuje, aby umieszczać je w dwóch workach na śmieci i wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. O pomoc z wyniesieniem śmieci można poprosić pracownika opieki społecznej czy sąsiada. Te osoby powinny dla bezpieczeństwa założyć w tym celu rękawiczki ochronne.

Zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka z odpadami przed przekazaniem go do odbioru.

Maseczki bawełniane: pranie, przechowywanie, dezynfekcja

Alternatywą dla osób zdrowych, które chcą uniknąć zakażenia w miejscach publicznych są maseczki wykonane z materiału przeznaczone do wielokrotnego użytku. Trzeba je jednak regularnie prać i zachowywać należyte środki ostrożności.

Jak prać maseczki wielorazowe?

Maseczki wielorazowe najlepiej prać w temperaturze co najmniej 60 stopni przez minimum 45 minut. Nie mogą być one prane z innymi rzeczami. Ściągając wykorzystaną maseczkę najlepiej użyć gumowych rękawiczek i włożyć ją od razu do pralki bądź przed praniem przechowywać np. w torebce foliowej. Po wysuszeniu maseczki należy wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

 

Maseczki wielorazowe można także dezynfekować środkiem w sprayu na bazie alkoholu. Pranie w wysokiej temperaturze jest jednak bardziej skuteczne. Po dezynfekcji należy przetrzymywać je w czystym miejscu.

Segregacja śmieci 2020. Jak segregować odpady? [PORADNIK]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Urszula

Komentarz #51997 dodany 2020-04-09 18:23:54

A ile razy można taką maseczkę wielorazową prać i prasować, tak by spełniała swoje zadanie?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024