Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Mazowieckie samorządy mogą już wnioskować o pieniądze na zakup szkolnych autobusów

Mazowieckie samorządy mogą już wnioskować o pieniądze na zakup szkolnych autobusów
PAP/dom
16.09.2022, o godz. 14:05
czas czytania: około 2 minut
0

Mazowieckie gminy mogą już ubiegać się o dotacje na zakup nowych autobusów do dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Nabór trwa do 7 października br. Na realizację programu władze Mazowsza przeznaczą 10 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Mazowieckie gminy mogą już ubiegać się o dotacje na zakup nowych autobusów do dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Nabór trwa do 7 października br. Na realizację programu władze Mazowsza przeznaczą 10 mln zł – mówi Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Autobusy dla mazowieckich szkół

Od września naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w województwie mazowieckim, zaczęło ok. 700 tys. uczniów. Nie każdy z nich ma szkołę blisko domu.

„Autobusy dla mazowieckich szkół” to nowy program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Jego celem jest właśnie pomoc gminom z Mazowsza w realizacji ustawowego obowiązku dowozu dzieci i młodzieży, w tym również z niepełnosprawnością, do szkół. Program będzie realizowany w latach 2022-2023.

– Bardzo cieszę się, że zgłoszony przeze mnie pomysł dofinansowania zakupu autobusów szkolnych będzie realizowany. To kolejne wsparcie ze strony samorządu Mazowsza, które pomoże gminom wymienić stare pojazdy i kupić nowe. Dzieciom z wielu mazowieckich miejscowości ułatwi to korzystanie z zajęć szkolnych oraz poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży – podkreślił przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego i pomysłodawca programu Ludwik Rakowski.

Wymiana pojazdów

Z przeprowadzonej przez urząd marszałkowski ankiety wynika, że na 181 samorządów, 164 dowozi dzieci i młodzież do szkół. Główne problemy, które zgłaszają samorządy to m.in.: “wyeksploatowane własne pojazdy, wysokie i wciąż rosnące koszty dowozu, brak komunikacji zastępczej oraz skomplikowane procedury przetargowe obowiązujące przy wyłanianiu przewoźników. Gminy wskazywały także na rosnącą liczbę dzieci, które trzeba dowieść do szkół, sezonowość dojazdów, problemy z wywiązywaniem się z umów przez firmy zewnętrzne, a także dostosowanie pojazdów do przewozu osób z niepełnosprawnością” – poinformował w komunikacie urząd marszałkowski.

W przesłanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego ankietach 91 samorządów wyraziło chęć zakupu nowego pojazdu, przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego na poziomie 50-70 proc. kosztów netto. Maksymalna kwota, o jaką można się ubiegać to 300 tys. zł.

Wyzwanie dla gmin i budżetów

– Mamy świadomość, że tego typu działania to olbrzymie wyzwanie dla gmin i ich budżetów. Dlatego tym razem proponujemy program dwuletni. Chcemy, aby samorządy miały czas na przygotowanie i przeprowadzenie niezbędnych procedur – podkreśliła Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.

Szczegółowe informacje na temat programu oraz wszystkie potrzebne dokumenty dostępne są TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024