Inwestycja o wartości ponad 34,6 mln zł zostanie zrealizowana z 85-procentową dotacją ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Umowę na wykonanie projektu podpisali 8 czerwca Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa oraz Janusz Tomaszkiewicz, prezes zarządu reprezentujący wykonawcę projektu.
Inwestycja na dużą skalę
Łączna powierzchnia czynna kolektorów słonecznych we wszystkich szpitalach biorących udział w projekcie to 5367 m². Energia uzyskana w ten sposób posłuży do podgrzewania wody użytkowej w placówkach.
Największa inwestycja zostanie zrealizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Powstanie tu 1063 m² powierzchni paneli słonecznych. Najmniej kolektorów – 68 m² – będzie zainstalowanych w ostrołęckim „Meditransie”. Kolektory znajdą się również w szpitalu w Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach, a także Dziekanowie Leśnym, Gostyninie, na radomskich Krychnowicach i w podwarszawskim Zagórzu. Całość inwestycji zostanie zakończona do końca października 2016 r. Gwarancja na kolektory wyniesie 10 lat.
Nie tylko kolektory
W ramach projektu powstanie także system monitoringu instalacji oraz efektów energetycznych. Dodatkowo zrealizowane będą również tzw. prace towarzyszące, które zapewnią efektywne wykorzystanie energii pozyskanej z instalacji kolektorów słonecznych (prace termodernizacyjne, wymiana grzejników żeliwnych na stalowe, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej oraz docieplenie ścian i stropów budynków szpitalnych).
Zadanie zostanie zrealizowane w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawcą projektu jest konsorcjum firm Envirotech (lider), Eco-Therm i Wachelka Inergis (partnerzy). Inwestycję nadzoruje Ove Arup & Partners International Ltd.
Komentarze (0)