Sławomir Mazurek (Ministerstwo Środowiska) w wywiadzie dla Portalu Komunalnego nie odrzuca pomysłu pozyskiwania energii do ciepłowni z odpadów. Musimy jednak pamiętać o hierarchii postępowania z odpadami i ograniczeniach finansowych – zaznaczył wiceminister.
Gepostet von PortalKomunalny.pl am Mittwoch, 20. März 2019
Wiceminister Sławomir Mazurek wziął udział w konferencji na temat wykorzystania paliw z odpadów, która trwa w Katowicach. – Spalanie odpadów nie może być kierunkiem, w którym podążać powinna gospodarka odpadami komunalnymi. Powinno ono stanowić jedynie uzupełnienie systemu – mówił przedstawiciel rządu.
Mazurek zapytany o perspektywy związane z zagospodarowaniem wysokokalorycznej frakcji odpadów w świetle obowiązujących przepisów, odniósł się do założeń płynących z pakietu odpadowego gospodarki o obiegu zamkniętym.
Musimy zachować hierarchię postępowania z odpadami
Przypomniał, że GOZ wymusza na państwach członkowskich konieczność postępowania z odpadami według określonej hierarchii. W tym odniesieniu największy nacisk kładzie się zapobieganie ich powstawania, dlatego kluczowe jest eko-projektowanie i recykling.
– Spalanie znajduje się na dole tej hierarchii, zatem każde działanie, które nie powoduje zawracania surowców z powrotem do obiegu, wiąże się z ich utratą – powiedział Mazurek.
– W systemie zawsze występują jednak odpady resztkowe, które należy we właściwy sposób zagospodarować, aby nie były one gromadzone i w nielegalny sposób nie poddawano ich unieszkodliwianiu – dodał.
Resort środowiska pracuje nad spalaniem z Ministerstwem Energii
Sławomir Mazurek zaznaczył, że ten obszar jest niezwykle istotny z punktu widzenia środowiska, dlatego ministerstwo wspólnie z resortem energii prowadzi wspólne działania na rzecz wypracowania konkretnych rozwiązań.
Muszą to być działania bezpieczne dla otoczenia, dlatego zabezpieczenie odpadów frakcji kalorycznej musi odbywać się pod ścisłym nadzorem i w instalacjach spełniających wysokie standardy – wskazywał Mazurek. Podkreślił, że w WPGO jest jeszcze potencjał do budowy instalacji do utylizowania odpadów kalorycznych.
Odpady zasilą mniejsze ciepłownie?
Minister zapytany został także o możliwość wykorzystania tego typu odpadów w lokalnym ciepłownictwie.
– Jeśli powstałyby tego typu instalacje, musiałyby spełniać najwyższe standardy. To jest kwestia nie tylko regulacji legislacyjnych, ale także pozyskania środków finansowych związanych z koniecznymi modernizacjami instalacji – powiedział.
Dodał, że w przyszłej perspektywie finansowania gospodarki odpadami ze środków europejskich nie przewidziano pieniędzy na rozwój instalacji termicznego przekształcania odpadów. Mówił także, że wiele zależeć będzie od aktualizacji krajowego planu gospodarowania odpadami, który ma zapewnić “racjonalną gospodarkę odpadami” ze szczególnym naciskiem na ograniczenie składowania odpadów.
BGR
Komentarz #16675 dodany 2019-03-21 14:36:35
Panie Mazurek, mam wrażenie ze nigdy nie miał Pan okazji być na zakładzie przetwarzającym odpady komunalne. 30% odpady z selektywnej zbiórki tworzyw nadaje sie do recyklingu (mowa o możliwości zbycia odpadu), reszta to odpad który nie można składować, nie do recyklingu, to pytanie do czego? Ze zmieszanych, 55% to podsito, max 7-10% to odpady do recyklingu, pozostałe to odpad, którego nie mozna składować czyli znowu pytanie co z nim zrobić? Obudźcie sie prosze i wyjdzcie gdzieś dalej niż swoje gabinety, bo odnosze wrażenie ze poza teorią, nie masz Pan pojęcia co sie dzieje z odpadami.