Rozporządzenie MBP – zakończono konsultacje społeczne

Rozporządzenie MBP – zakończono konsultacje społeczne
kb
03.06.2015, o godz. 13:49
czas czytania: około 2 minut
1

Dobiegł końca czas przeznaczony na konsultacje społeczne projektu rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. O wypowiedź na ten temat redakcja miesięcznika „Recykling” poprosiła Janusza Ostapiuka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Rozporządzenie o mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu odpadów komunalnych musi wejść w życie jeszcze w bieżącym roku. Jesteśmy zdeterminowani dwoma aspektami. Jednym, że obecnie funkcjonujące rozporządzenie jest ważne do października, a drugim, że w pewnym stopniu jest już ono nieaktualne w odniesieniu do technologii i rozwiązań organizacyjnych obecnie stosowanych na polskim rynku. – mówi J. Ostapiuk.

– Kalendarz przebiegu prac nad projektem rozporządzenia wygląda następująco. Konsultacje społeczne w odniesieniu do projektu rozporządzenia zakończono w maju. Następnym krokiem jest przedstawienie dokumentu Rządowemu Centrum Legislacji, które oceni go od strony prawnej, i notyfikacja w KE. Tym samym zakładamy, że pod koniec września dokument powinien być gotowy do podpisu. – dodaje.

J. Ostapiuk odniósł się także do najważniejszych uwag zebranych w toku konsultacji – Uwagi do projektu rozporządzenia dzielą się głównie na dwie grupy. Najbardziej kontrowersyjna grupa uwag dotyczy faktu rozdzielenia procesów: mechanicznego i biologicznego. Tyle samo jest opinii za, co i przeciw. Istnieje grupa przedsiębiorców i samorządowców, która chwali dostosowanie prawa do tego, co faktycznie ma miejsce na rynku, ale też są i przeciwnicy takiego rozwiązania. Musimy dokonać wyboru, szanując te dwa dość przeciwstawne punkty widzenia.

Druga grupa uwag dotyczy wydzielenia frakcji podsitowej 0-20 i stworzenia innej niż dotychczas możliwości jej zagospodarowania. Rozważane rozwiązanie ma polegać na tym, że, o ile się okaże, iż w tym materiale przeważają składniki mineralne, a biologiczne występują w ilościach niewielkich, można będzie tę frakcję traktować bez koniecznej biodegradacji jako odpad inertny. Dyskusja trwa, gdyż część posiadaczy odpadów mówi, że takiej sytuacji nie ma, a inni podają przykłady, że 60-70% frakcji 0-20 nie wymaga biodegradacji, a w ślad za tym budowania kosztownych kompostowni. Pytają – po co mamy „kompostować piasek”? Zawsze byłem przeciwnikiem tworzenia bezsensownych rozwiązań (nawet gdyby prawo tego wymagało), tak i w tym przypadku zadaję moim współpracownikom wiele pytań, których celem są najwłaściwsze rozwiązania. Zarówno ekonomiczne jak i techniczne. – podsumowuje J. Ostapiuk.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Smieciarz

Komentarz #153 dodany 2015-06-09 22:16:33

Kończ Waśc , wstydu oszcżedz

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024