Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Metody zagospodarowania osadów ściekowych - konferencja

Metody zagospodarowania osadów ściekowych - konferencja
07.01.2011, o godz. 13:04
czas czytania: około 3 minut
0

Problemy gospodarki osadowej znajdują coraz szerszy wydźwięk w gronie fachowców zajmujących się problematyką oczyszczania ścieków. Na łamach literatury fachowej coraz więcej znajduje się artykułów i publikacji związanych z tą tematyką, a także nawiązanie do problemów, które stoją przed eksploratorami oczyszczalni ścieków po 1 stycznia 2013 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

To w tym czasie zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące zakazu składowania osadów ściekowych. Kryteria dopuszczania m.in. komunalnych osadów ściekowych do składowania na składowisku odpadów innych niż obojętne i niebezpieczne są wyraźne – deponowanie osadów ściekowych na składowiskach będzie dozwolone tylko dla tych osadów, które m.in. zawierają mniej niż 5 % całkowitego węgla.

– W ramach prac koncepcyjnych nad stosowaniem systemu unieszkodliwiania czy zagospodarowania osadów ściekowych należy zaznaczyć za celowe przeanalizowanie możliwości wykorzystania wielu istniejących w kraju elektrowni, elektrociepłowni i cementowni do termicznego unieszkodliwiania. Rozwiązania takie pozwalają na wykorzystanie ciepła odpadowego takich instalacji co może skutkować obniżeniem kosztów paliw zużywanych do suszenia osadów – przekonuje prof. dr hab.inż. January Bień (Instytut Inżynierii Środowiska, Politechnika Częstochowska).

Jego zdaniem najskuteczniej te rozwiązania mogą być stosowane w cementowniach ponieważ substancje mineralne mogą pozostać w klinkierze.
– Jednakże nie wolno zapomnieć o zasadniczych procesach, o których wspomniałem w wielu poprzednich publikacjach dotyczących procesów gospodarki osadowej w oczyszczalniach ścieków, a mianowicie procesach zagęszczania, stabilizacji i odwadniania. Ponieważ to te procesy prowadzą do zmniejszenia gabarytów urządzeń w cyklu osadowym, a dalej urządzeń stosowanych w procesach termicznego unieszkodliwiania osadów. Jednocześnie z uwagi na dużą ilość zrealizowanych obiektów oczyszczalni ścieków celowym jest zastanowienia się nad możliwością budowy regionalnych centrów termicznego przekształcania osadów ściekowych stawianym kilku miastom w danym regionie. Wydaje się także koniecznym opracowanie programu zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych ale tylko w takim układzie, że poprzedzone to powinno być opracowaniem wytycznych dotyczących systemu unieszkodliwiania osadów ściekowych w Polsce – twierdzi prof. dr hab.inż. January Bień.

Pierwsze oczyszczalnie ścieków, które były projektowane i budowane w latach 70-tych nie uwzględniały powstawania osadów, nie wspominając o możliwych sposobach ich zagospodarowywania. Obecnie najistotniejszym elementem przeróbki osadów są procesy ich stabilizacji i odwadniania, a minione lata zaowocowały zmodernizowaniem i rozbudową funkcjonujących ciągów osadowych o instalacje suszące osady. Ma to pozwolić na osiągnięcie obowiązujących w Unii Europejskiej norm. Kierunki metod zagospodarowania osadów określone zostały w Krajowym Programie Gospodarki Odpadami. Zakłada on, że osady już w 2015 r. mają być przede wszystkim unieszkodliwiane metodami termicznymi. Jednak budowa drogich instalacji do suszenia i termicznego przekształcania osadów ściekowych jest opłacalna jedynie w dużych miastach.

Zagadnienie m.in. słonecznego suszenia osadów, ich rolniczego wykorzystania i kompostowania będzie jednym z tematów II Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Metody zagospodarowania osadów ściekowych", która odbedzie się w dniach 3-4 lutego w Zielonej Górze. Uczestnicy konferencji odwiedzą Spółkę Wodno-Ściekowę „Złota Struga” w Żarach oraz do zielonogórską oczyszczalnię ścieków "Łącza" w Łężycy.

– Gospodarka osadami komunalnymi w oczyszczalniach ścieków z roku na rok staje się coraz lepsza i zmienia swój charakter. Przestały już nękać nas problemy odwadniania osadów, a uwagę koncentrujemy na ich ostateczne unieszkodliwianie. Wszyscy żyjemy nadzieją, że problemy gospodarki osadowej znajdą swe miejsce w proponowanym Programie Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych obowiązującym w całym kraju. Konferencja organizowana w Zielonej Górze  na pewno swym programem będzie nawiązywać do tej tematyki – mówi prof. dr hab.inż. January Bień.

Organizatorem konferencji jest firma ABRYS z Poznania. Dodatkowych informacji dotyczących konferencji udziela: Paulina Pelczyk, tel.: +48 61 655 81 22, kom.: +48 784 001 825, e-mail: [email protected]

Karta zgłoszenia oraz program konferencji do pobrania tutaj.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025