Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Mewy i rybitwy będą szczególnie chronione przed drapieżnikami

Mewy i rybitwy będą szczególnie chronione przed drapieżnikami
gj
17.03.2017, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
0

Rusza nowy projekt na rzecz ochrony mew i rybitw przed drapieżnictwem ze strony lisa i norki amerykańskiej. Będzie on realizowany przez OTOP na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w Polsce południowo-zachodniej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Drapieżnictwo jest procesem naturalnym i nieodłącznym elementem interakcji między gatunkami. – W wyniku działalności człowieka wpływ drapieżników na swoje ofiary bywa nieproporcjonalnie duży – podkreśla rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) Katarzyna Groblewska.

Przykładem może być intensywny wzrost populacji lisa jako skutek stosowania szczepionki przeciw wściekliźnie czy też obecność obcych gatunków inwazyjnych: np. norki amerykańskiej wprowadzonej do środowiska przez człowieka, która dziesiątkuje rodzime populacje ptaków. Szczególnie narażone na działanie drapieżników naziemnych są ptaki gniazdujące w dużych koloniach lęgowych – na przykład mewy i rybitwy.

Jedna z ważnych w skali regionalnej kolonii lęgowych mew i rybitw zlokalizowana jest na wyspie zbiornika Nyskiego. Wyspę tę zasiedla w niektóre lata ponad dwa tysiące par lęgowych śmieszki, do siedemdziesięciu par rybitwy rzecznej i do dziesięciu par mewy czarnogłowej. Tutejsze kolonie lęgowe dwóch pierwszych gatunków są jednymi z największych w regionie, a populacja rzadkiej mewy czarnogłowej należy do najważniejszych w skali kraju. W poprzednich latach OTOP prowadził prace związane z odkrzaczaniem tej wyspy, co pozytywnie wpłynęło na liczbę gniazdujących tu ptaków.

W roku 2016 (i w niektórych latach wcześniejszych) odnotowano tam wysoki poziom drapieżnictwa ze strony lisa i norki amerykańskiej, który mocno zredukował liczebność gniazdujących ptaków.

Celem projektu OTOP jest ograniczenie tego drapieżnictwa. Z jednej strony ma w tym pomóc montaż płotków przeciw drapieżnikom, z drugiej wypracowanie długoterminowego planu rozwiązania tego problemu na wyspie. – Ochrona tej dużej kolonii w istotny sposób przyczyni się do wsparcia stanu krajowej populacji mewy czarnogłowej oraz regionalnych populacji śmieszki i rybitwy rzecznej – podkreśla Groblewska.

Projekt “Minimalizacja drapieżnictwa na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w skali Polski południowo-zachodniej” – finansowany jest z funduszu HeidelbergCement/BirdLife International przy wsparciu Górażdże Kruszywa Sp. z o.o.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024