Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

MFiPR: Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich

MFiPR: Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich
PAP/jw
21.01.2022, o godz. 9:52
czas czytania: około 2 minut
0

Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wskazano, że od grudnia 2017 r. nasz kraj ma w dyspozycji 809,3 mln euro z tych środków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak poinformował resort, podsumowanie wdrażania środków z funduszy norweskich w 2021 r. było tematem czwartkowego spotkania ministra Grzegorza Pudy z przedstawicielami Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Napisano, że od grudnia 2017 r. – w trzeciej edycji funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – nasz kraj ma w dyspozycji 809,3 mln euro. Zaznaczono też, że Polska jest największym beneficjentem tych środków.

“Dzięki wsparciu funduszy norweskich do tej pory dofinansowanie uzyskało ponad 840 projektów, wybranych z ponad 3300 wniosków, zgłoszonych w 38 otwartych naborach” – przypomniał minister Puda. Dodał, że fundusze norweskie inwestowane są m.in. w takie obszary, jak: rozwój lokalny, badania naukowe, edukację, innowacje, kulturę, zdrowie, środowisko.

Bezzwrotna pomoc

Fundusze norweskie i EOG – jak napisano – są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Ich głównym celem jest wyrównanie różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Wskazano, że duży udział (ponad 50 proc.) mają projekty o charakterze bilateralnym, tzn. takie, które są realizowane we współpracy z podmiotami z państw-darczyńców.

Dzięki UE

Fundusze norweskie są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegii. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024