Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Miasta przyszłości w Toruniu

Miasta przyszłości w Toruniu
Judyta Więcławska
09.10.2019, o godz. 12:49
czas czytania: około 3 minut
0

W jakim kierunku powinniśmy podążać, czy i w jakim zakresie miejskie tereny zieleni mają się zmieniać, jak najskuteczniej nimi zarządzać? – Te i inne pytania dotyczące rozbudowy i modernizacji współczesnych miast będą przedmiotem prezentacji i dyskusji XV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej, która dziś została zainaugurowana w Toruniu pod hasłem: „Miasto zieleni – miasto przyszłości”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W tym roku chcielibyśmy porozmawiać o nowych rozwiązaniach w projektowaniu i zarządzaniu by naturalne bogactwo miasta służyło mieszkańcom, komfortowi, zdrowiu. To spotkanie dla wszystkich tych, którym sprawy zieleni miejskiej leżą na sercu. – zaznaczył podczas otwarcia, Jerzy Piotrowiak, organizator.

Michał Zalewski, prezydent miasta Torunia dodał: konferencja przez trzy dni (9-11.10.) będzie przywoływała dobre lub najlepsze pomysły, jak ma wyglądać zieleń jako naturalne bogactwo miasta. Toruń nawiązując do historii miasta, jako miasta-ogrodu stara się dzisiaj dbać o zieleń, a tereny zieleni traktuje jako miejsca cenne i wyjątkowe. – Najważniejsze jest poszukiwanie sposobów jak je zmieniać, jak poprawiać, jak rozwijać. Dlatego te konferencje w swoim cyklu mają pokazywać drogi rozwoju. – podkreślił prezydent Torunia.

„Miasta biofilne”

Wykład inauguracyjny należał do prof. dr. hab. Marka Kosmali. Przedstawił on zagadnienie „miast biofilnych”. Samą „biofilię” można określić jako skłonność ludzi do relacji z przyrodą i innymi formami życia, co ma częściowo podłoże genetyczne, a co zaobserwował Edward O. Wilson.

Coraz więcej prac udowadnia, że nasze funkcjonowanie i wydajność a nawet nastrój i samopoczucie są silnie powiązane ze środowiskiem naturalnym. Co ciekawe najnowsze badania wskazują, że podczas wizyt w parkach miejskich, które są ciekawiej i bogaciej zagospodarowane aniżeli place miejskie, ludzie mają lepszy nastrój. Dowodzą tego tweety, które stanowią obiekt badań w tym kontekście.

– W dobie intensywnego rozwoju miast, postępującej automatyzacji i cyfryzacji w coraz większym stopniu dotyka nas brak kontaktu z przyrodą i możliwości obserwacji i doświadczania natury – podkreślał prof. Kosmala.

Receptą na ten stan rzeczy mogą okazać się „miasta biofilne”, które zapewniają mieszkańcom bliski codzienny kontakt z przyrodą, ale także starają się wspierać, szerzyć i upowszechniać wiedzę przyrodniczą oraz dbać o przyrodę w mieście. „Miasta biofilne” są więc czymś więcej niż tylko miastami obfitującymi w przyrodę, chociaż jest to oczywiście ważne, ale równie ważne są ludzie i organizacje, które zajmują się działalnością związaną z przyrodą. Do takich miast pretenduje m.in. Singapur.

Działania przyszłości

Mieszkańcy miast są bardziej świadomi roli i znaczenia środowiska naturalnego dla jakości życia. Na co dzień doświadczający skutków miejskiej wyspy ciepła, zanieczyszczenia powietrza, braku zieleni i wszechobecnych murów, betonu, szkła i kamieni, coraz częściej przeorientowują poglądy na przyrodę. Domagają się nie tylko obecności zieleni, ale także możliwości obcowania z nią. W odpowiedzi na te oczekiwania powstają rozmaite koncepcje miasta przyszłości, np. miasta dla wszystkich (Cities 8 80), miasta zrównoważonego czy najnowszy model – miasta biofilnego.

Zwraca się uwagę na to, aby miasta dysponowały nie tylko bogatą infrastrukturą zieloną, ale również błękitną, a dla włodarzy zarządzających miastem dobroczynny wpływ zieleni na zdrowie człowieka jest faktem niepodlegającym dyskusji. Stąd też w programie konferencji uwzględniono takie zagadnienia, jak: ogrody botaniczne jako oazy zieleni w mieście, gdańska polityka zieleni, ogrody krakowian, nowe trendy ochrony terenów zieleni w urbanistyce Torunia oraz zagrożenia i korzyści płynące z wprowadzenia współczesnych form miejskiego rolnictwa. Drugiego dnia konferencji odbędzie się sesja terenowa, w ramach której uczestnicy zapoznają się z realizacjami toruńskich terenów zieleni.

Konferencja odbywa się pod patronatem medialnym Portalu Komunalnego oraz miesięczników: „Zieleń Miejska” i „Przegląd Komunalny”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024