Miasto będzie sprzedawać kranówkę w butelkach. W planach także tańsza woda

Miasto będzie sprzedawać kranówkę w butelkach. W planach także tańsza woda
szp
18.06.2020, o godz. 10:30
czas czytania: około 2 minut
6

Chełm chce rozlewać kranówkę do butelek. Władze miasta chcą też obniżek taryf za wodę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Miasto Chełm oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chcą rozpocząć produkcję miejskiej wody mineralnej o nazwie „Woda Króla Daniela” ma być produkowana z nadwyżek wody.

Jak zapewniają władze Chełma, uruchomienie linii produkcyjnej miejskiej wody mineralnej ma sprawić, że powstaną nowe miejsca pracy. – To także kolejny krok, po miejskiej stacji paliw, w kierunku poszukiwania nowych źródeł przychodu dla przedsiębiorstwa – mówi Marcin Czarnecki, prezes MPGK, które przystąpiło już do przygotowania biznesplanu.

– Zmienia się nasze otoczenie, zmienia się nasze środowisko, zmienia się klimat, a w Chełmie marnowano nadwyżkę wody. Chcemy, żeby to się zmieniło, dlatego podjęliśmy decyzję o zagospodarowaniu tej wody, ponieważ ma ona bardzo dobre właściwości. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystosowało już wniosek o zarejestrowanie jej nazwy – powiedział z kolei prezydent miasta Jakub Banaszek. – To odpowiedź na globalne zmiany klimatu, suszę. Chodzi nam przede wszystkim o to, abyśmy nie marnowali naszego najcenniejszego surowca – dodał.

Władze miasta i miejskiej spółki zapowiadają także obniżkę cen wody.

Aktualnie obowiązujące taryfy zostały zmodyfikowane na początku czerwca. Zmiany stawek opłat zostały zatwierdzone przez Wody Polskie w maju 2018 r. Mają obowiązywać trzy lata.

Prezydent miasta Jakub Banaszek i prezes MPGK Marcin Czarnecki, zapowiedzieli jednak, że kolejna taryfa za wodę i ścieki będzie niższa. – Wielokrotnie powtarzałem, że ceny wody w Chełmie są za wysokie i cały czas to podtrzymuję. Niestety, musimy dotrwać do końca tej taryfy, która została przyjęta przez naszych poprzedników – powiedział prezydent Chełma.

-Na pewno nowa taryfa, przygotowana przez Miasto i MPGK, będzie niższa, niż ta, która była przyjęta przez radnych poprzedniej kadencji – zapewnił.

O taryfach i sposobach naliczania opłat eksperci będą mówić podczas webinarium “Prawo wod-kan w praktyce”, które odbędzie się 29 czerwca. Program dostępny jest na stronie prawowodkan.abrys.pl.

Chełm jest pewnym ewenementem w skali kraju. W styczniu radni zdecydowali się na obniżkę o 10 groszy opłaty za odbiór odpadów od mieszkańców. Obecnie wynosi ona 10,90 zł od osoby. Decyzja była o tyle zaskakująco i odbiła się szerokim echem, także dlatego, że eksperci z branży jako realną cenę za zagospodarowanie odpadów wskazują około 25-30 zł od osoby.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


piotr

Komentarz #68888 dodany 2020-06-18 11:02:21

W ramach walki z postępującą suszą i w ramach oszczędności tego cennego surowca przedsiębiorstwo obniża ceny tego cennego surowca. Pomieszanie z poplątaniem...


Grzegorz B

Komentarz #69107 dodany 2020-06-19 13:11:02

Jeśli w plastikowe butelki to tylko "pogratulować" ekologicznego pomysłu. Może niech ktoś się zastanowi ile trzeba zużyć wody do produkcji butelek plastikowych!


Wojciech

Komentarz #69109 dodany 2020-06-19 13:16:25

Jeśli ktoś twierdzi, że cena wody jest za wysoka to są dwie możliwości. Albo jest to typowy głos polityka nieznającego się merytorycznie na tworzeniu taryf ale chcącego zdobyć większe poparcie albo przedsiębiorstwo prowadzi "kreatywną księgowość" i niezgodnie z zasadami określa poziom niezbędnych przychodów. Poza tym ciekawi nie jaką nadwyżkę wody miasto chce butelkować. Jeśli ma to być woda mineralna, to przepisy jasno określają wymagania co do źródła wody i technologii uzdatniania. Nie może to być żadna nadwyżka lecz wydzielone ujęcie. I tak na koniec do prezydenta Chełma - nie musicie dotrwać do końca taryfy, można złożyć wniosek o jej skrócenie i ustanowienie nowej, niższej.


Jacek

Komentarz #69431 dodany 2020-06-20 21:11:16

Woda to nie bułki, które piecze się w piekarni i jak spadnie popyt, to powstają nadwyżki. Wodę się czerpie z ziemi, albo z rzek. Wystarczy mniej czerpać i nie będzie nadwyżek, a zasoby naturalne będą podlegać mniejszej presji. Pakować wodę z wodociągu w plastykowe butelki w imię jej oszczędzania - to jakiś matrix


Historyk

Komentarz #69512 dodany 2020-06-21 09:34:41

Wątpliwości historyczne budzi nazwa wody władcy Rusi Halickiej, który według latopisu wołyńskim, a więc źródła rusińskiego, w roku 1213 „książe Daniło odebrał od Leszka Brześć, Ugrowesk, Wereszczyn, Kumów... W 1221 r. (info z latopisu hipackiego (również rusińskiego) uderzył na ziemie Leszka Czarnego: "w sobotę na noc podpalone zostały wsi około Bełza i Czerwienia przez Daniła i Wasilka Romanowiczów i cała ziemia spalona została, bojaryn niszczył bojaryna, smerd smerda, a grad grada i nie zostało ani jednej wsi nie spalonej, tak że według Pisma świętego nie pozostał tylko kamień na kamieniu”.


Historyk

Komentarz #69513 dodany 2020-06-21 09:35:34

Wątpliwości historyczne budzi nazwa wody władcy Rusi Halickiej, który według latopisu wołyńskiego, a więc źródła rusińskiego, w roku 1213 „książe Daniło odebrał od Leszka Brześć, Ugrowesk, Wereszczyn, Kumów... W 1221 r. (info z latopisu hipackiego (również rusińskiego) uderzył na ziemie Leszka Czarnego: "w sobotę na noc podpalone zostały wsi około Bełza i Czerwienia przez Daniła i Wasilka Romanowiczów i cała ziemia spalona została, bojaryn niszczył bojaryna, smerd smerda, a grad grada i nie zostało ani jednej wsi nie spalonej, tak że według Pisma świętego nie pozostał tylko kamień na kamieniu”.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024