Miasto Chełm oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chcą rozpocząć produkcję miejskiej wody mineralnej o nazwie „Woda Króla Daniela” ma być produkowana z nadwyżek wody.
Jak zapewniają władze Chełma, uruchomienie linii produkcyjnej miejskiej wody mineralnej ma sprawić, że powstaną nowe miejsca pracy. – To także kolejny krok, po miejskiej stacji paliw, w kierunku poszukiwania nowych źródeł przychodu dla przedsiębiorstwa – mówi Marcin Czarnecki, prezes MPGK, które przystąpiło już do przygotowania biznesplanu.
– Zmienia się nasze otoczenie, zmienia się nasze środowisko, zmienia się klimat, a w Chełmie marnowano nadwyżkę wody. Chcemy, żeby to się zmieniło, dlatego podjęliśmy decyzję o zagospodarowaniu tej wody, ponieważ ma ona bardzo dobre właściwości. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystosowało już wniosek o zarejestrowanie jej nazwy – powiedział z kolei prezydent miasta Jakub Banaszek. – To odpowiedź na globalne zmiany klimatu, suszę. Chodzi nam przede wszystkim o to, abyśmy nie marnowali naszego najcenniejszego surowca – dodał.
Władze miasta i miejskiej spółki zapowiadają także obniżkę cen wody.
Aktualnie obowiązujące taryfy zostały zmodyfikowane na początku czerwca. Zmiany stawek opłat zostały zatwierdzone przez Wody Polskie w maju 2018 r. Mają obowiązywać trzy lata.
Prezydent miasta Jakub Banaszek i prezes MPGK Marcin Czarnecki, zapowiedzieli jednak, że kolejna taryfa za wodę i ścieki będzie niższa. – Wielokrotnie powtarzałem, że ceny wody w Chełmie są za wysokie i cały czas to podtrzymuję. Niestety, musimy dotrwać do końca tej taryfy, która została przyjęta przez naszych poprzedników – powiedział prezydent Chełma.
-Na pewno nowa taryfa, przygotowana przez Miasto i MPGK, będzie niższa, niż ta, która była przyjęta przez radnych poprzedniej kadencji – zapewnił.
O taryfach i sposobach naliczania opłat eksperci będą mówić podczas webinarium “Prawo wod-kan w praktyce”, które odbędzie się 29 czerwca. Program dostępny jest na stronie prawowodkan.abrys.pl.
Chełm jest pewnym ewenementem w skali kraju. W styczniu radni zdecydowali się na obniżkę o 10 groszy opłaty za odbiór odpadów od mieszkańców. Obecnie wynosi ona 10,90 zł od osoby. Decyzja była o tyle zaskakująco i odbiła się szerokim echem, także dlatego, że eksperci z branży jako realną cenę za zagospodarowanie odpadów wskazują około 25-30 zł od osoby.
piotr
Komentarz #68888 dodany 2020-06-18 11:02:21
W ramach walki z postępującą suszą i w ramach oszczędności tego cennego surowca przedsiębiorstwo obniża ceny tego cennego surowca. Pomieszanie z poplątaniem...