Chełm chce rozlewać kranówkę do butelek. Władze miasta chcą też obniżek taryf za wodę.

Miasto Chełm oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chcą rozpocząć produkcję miejskiej wody mineralnej o nazwie „Woda Króla Daniela” ma być produkowana z nadwyżek wody.

Jak zapewniają władze Chełma, uruchomienie linii produkcyjnej miejskiej wody mineralnej ma sprawić, że powstaną nowe miejsca pracy. – To także kolejny krok, po miejskiej stacji paliw, w kierunku poszukiwania nowych źródeł przychodu dla przedsiębiorstwa – mówi Marcin Czarnecki, prezes MPGK, które przystąpiło już do przygotowania biznesplanu.

– Zmienia się nasze otoczenie, zmienia się nasze środowisko, zmienia się klimat, a w Chełmie marnowano nadwyżkę wody. Chcemy, żeby to się zmieniło, dlatego podjęliśmy decyzję o zagospodarowaniu tej wody, ponieważ ma ona bardzo dobre właściwości. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystosowało już wniosek o zarejestrowanie jej nazwy – powiedział z kolei prezydent miasta Jakub Banaszek. – To odpowiedź na globalne zmiany klimatu, suszę. Chodzi nam przede wszystkim o to, abyśmy nie marnowali naszego najcenniejszego surowca – dodał.

Władze miasta i miejskiej spółki zapowiadają także obniżkę cen wody.

Aktualnie obowiązujące taryfy zostały zmodyfikowane na początku czerwca. Zmiany stawek opłat zostały zatwierdzone przez Wody Polskie w maju 2018 r. Mają obowiązywać trzy lata.

Prezydent miasta Jakub Banaszek i prezes MPGK Marcin Czarnecki, zapowiedzieli jednak, że kolejna taryfa za wodę i ścieki będzie niższa. – Wielokrotnie powtarzałem, że ceny wody w Chełmie są za wysokie i cały czas to podtrzymuję. Niestety, musimy dotrwać do końca tej taryfy, która została przyjęta przez naszych poprzedników – powiedział prezydent Chełma.

-Na pewno nowa taryfa, przygotowana przez Miasto i MPGK, będzie niższa, niż ta, która była przyjęta przez radnych poprzedniej kadencji – zapewnił.

O taryfach i sposobach naliczania opłat eksperci będą mówić podczas webinarium “Prawo wod-kan w praktyce”, które odbędzie się 29 czerwca. Program dostępny jest na stronie prawowodkan.abrys.pl.

Chełm jest pewnym ewenementem w skali kraju. W styczniu radni zdecydowali się na obniżkę o 10 groszy opłaty za odbiór odpadów od mieszkańców. Obecnie wynosi ona 10,90 zł od osoby. Decyzja była o tyle zaskakująco i odbiła się szerokim echem, także dlatego, że eksperci z branży jako realną cenę za zagospodarowanie odpadów wskazują około 25-30 zł od osoby.

Czytaj więcej

6 Komentarze

  1. Wątpliwości historyczne budzi nazwa wody władcy Rusi Halickiej, który według latopisu wołyńskiego, a więc źródła rusińskiego, w roku 1213 „książe Daniło odebrał od Leszka Brześć, Ugrowesk, Wereszczyn, Kumów…
    W 1221 r. (info z latopisu hipackiego (również rusińskiego) uderzył na ziemie Leszka Czarnego: “w sobotę na noc podpalone zostały wsi około Bełza i Czerwienia przez Daniła i Wasilka Romanowiczów i cała ziemia spalona została, bojaryn niszczył bojaryna, smerd smerda, a grad grada i nie zostało ani jednej wsi nie spalonej, tak że według Pisma świętego nie pozostał tylko kamień na kamieniu”.

Skomentuj