O zakończeniu największego w historii Łodzi programu termomodernizacji, w którym odnowiono infrastrukturę 66 szkół i przedszkoli, poinformowały we wtorek, 29 grudnia władze Łodzi. Placówki zyskały ekologiczne ogrzewanie – są też cieplejsze, tańsze w utrzymaniu i mają nowe elewacje.

“Z końcem roku zakończy się w Łodzi czteroletni projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli. Od roku 2017 wykonaliśmy prace w 70 budynkach 66 placówek (w niektórych szkołach prace obejmowały więcej niż jeden budynek – przyp. PAP). Tylko w tym roku rusztowania pojawiły się na 22 obiektach. Dokładny koszt inwestycji poznamy po rozliczeniu projektu, ale jego wartość jest szacowana na 93 mln zł, z czego ok. 52 mln zł stanowi dofinansowanie z UE” – poinformowała PAP we wtorek wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

To największy tego rodzaju projekt inwestycyjny w placówkach edukacyjnych, jaki prowadziło miasto. Wcześniej – w latach 2012-2017 – w ramach innych, mniejszych programów unijnych, udało się poddać termomodernizacji 77 budynków oświatowych. Termomodernizacje oznaczają wymianę lub remont węzła cieplnego, montaż nowych kaloryferów, docieplenie budynku, wymianę okien, drzwi, a także zainstalowanie energooszczędnego oświetlenia. Uzupełnieniem prac jest nowa elewacja co oznacza, że placówki po remontach są cieplejsze i tańsze w utrzymaniu, bo zmniejszają się rachunki za ogrzewania oraz energię i ładniejsze.

“Co ważne – termomodernizacje oznaczają także mniej smogu, bo likwidujemy stare kotłownie, a nowe instalacje są ekologiczne” – dodała wiceprezydent.

Jak zaznaczyła, miasto czeka na następną unijną perspektywę, by ubiegać się o środki na prace termomodernizacyjne w kolejnych placówkach edukacyjnych.

Czytaj więcej

Skomentuj