Jest to pierwsza edycja poznańskiego projektu rozwijającego ideę „MIASTOmovie”, stworzonego przez Wrocławską Fundację Filmową. Jego głównym celem jest wykorzystanie rosnącego potencjału kina dokumentalnego do rzeczowej dyskusji o tematyce miejskiej w perspektywie Poznania.
Jak zapewniają organizatorzy: Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Wrocławska Fundacja Filmowa oraz Kino Muza – Poprzez „MIASTOmovie:poz” wykreujemy w śródmieściu przestrzeń do spotkania mieszkańców z ekspertami i aktywistami miejskimi, a co za tym idzie – przełożymy debatę przy filmie na działania angażujące użytkowników miasta. Pierwszą edycję poznańskiej wersji MIASTOmovie poświęcimy trzem miejskim zagadnieniom. Pokażemy trzy filmy dokumentalne opisujące problemy współczesnych metropolii – estetykę miasta, handel oraz rolę rzeki. Kino stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat przestrzeni Poznania. Poprzez prezentowane filmy postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytania: czy we współczesnych miastach możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej? Jak mogłyby wyglądać nasze miasta gdyby przywrócić do życia utracone rzeki? Jaki wpływ na nasze miasta mają wielkie centra handlowe? Po każdym filmie odbędzie się otwarta debata z udziałem zaproszonych panelistów – dodają.
Akcja potrwa cztery dni. Rozpocznie się 28 maja (czwartek) w Kinie Muza, gdzie po filmie „Globalna wioska zakupów” odbędzie się debata „Wpływ centrów handlowych na rozwój miasta” moderowana przez Jakuba Głaza – krytyka architektury, publicystę. Udział w niej zapowiedzieli: dr Jadwiga Zimpel – adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, dr Sławomir
Palicki – wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki oraz dr Marek Nowak – adiunkt w Instytucie Socjologii UAM.
Kolejny dzień to kolejny temat do zgłębienia. 29 maja uczestnicy będą mogli zobaczyć film „This Space Available” oraz wziąć udział w debacie „Wpływ reklamy zewnętrznej na estetykę przestrzeni miejskiej”. W dyskusji zabiorą głos: Angelika Gromotka – design manager, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Maria Fenrych – historyczka sztuki, Renata Żurek – dyrektor oddziału regionalnego agencji outdoorowej AMS oraz Wojciech Wagner –absolwent Uniwersytetu Bauhausu w Weimarze, Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Spotkanie będzie moderować Agnieszka Gulczyńska – dziennikarka Radia Merkury.
Trzeciego dnia zostanie wyświetlony obraz „Lost Rivers”. Odbędzie się również panel dyskusyjny „Przyszłość terenów nadwarciańskich”. Weźmie w nim udział: Szymon Błażek – współautor „Strategii rozwoju rzeki Warty”, Przemysław Dziubłowski – dziennikarz, Szymon Mizera – filozof, reżyser filmowy oraz Jan Zujewicz – radny Osiedla Stare Miasto. Debatę poprowadzi socjolog Maciej Frąckowiak.
Redakcja miesięcznika „Zieleń Miejska” zapytała przedstawiciela Stowarzyszenia Ulepsz Poznań o możliwość zebrania wniosków z debat i przekazania ich włodarzom miasta – Najprawdopodobniej przygotujemy krótkie sprawozdanie z debat, ale nie planowaliśmy go przekazywać władzom miejskim. – zaznaczył Paweł Głogowski, prezes Zarządu.
„MIASTOmovie” to jednak nie tylko film i debata. Podczas poznańskiej edycji odbędą się dwa wydarzenia towarzyszące: rozświetlenie Neonu Koguta, który w wersji oryginalnej miał się pojawić na dachu Okrąglaka, ale nigdy nie został zrealizowany oraz piknik i pchli targ nad Wartą na cyplu przy moście Bolesława Chrobrego.
Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Bilety na filmy dostępne w kasie kina: 13 zł ulgowy, 15 zł normalny. Uczestnictwo w debatach – wstęp wolny (w ramach wolnych miejsc na sali). Pierwszeństwo mają osoby z biletem na seans filmowy poprzedzający debatę.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.
Komentarze (0)