“Bioróżnorodność – do niej należymy, od niej zależymy!” – pod takim hasłem Komisja Europejska zorganizowała w Warszawie dwudniowy happening poświęcony różnorodności biologicznej naszej planety. W piątek kampanię w Polsce zainaugurował Ladislav Miko z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska.

Komisja Europejska inauguruje w Polsce kampanię , której celem jest uświadomienie ludziom na czym polega bioróżnorodność – mówił, otwierając happening dyrektor Ladislav Miko. Dodał, że cieszy go fakt, iż w przypadku Polski nie musimy tak szczegółowo tłumaczyć o co chodzi z tą bioróżnorodnością, bo według badań Eurobarometru, większość Polaków rozumie ten termin. Dodał, że to nie jest takie oczywiste w pozostałych krajach członkowskich UE.

Co to znaczy ochrona różnorodności biologicznej? Wiele osób odpowiedziałoby, że należy chronić pandy, żyrafy i delfiny, ale w rzeczywistości musimy chronić świat istniejący wokół nas, tam gdzie żyjemy –  dodał. Przekonywał, że wszystkie gatunki przyniają się do równowagi ekosystemu.

– Wyzwanie, które postawiła przed sobą Komisja, jest bardzo duże, a klucz do jego realizacji tkwi w aktywacji obywateli i indywidualnych działaniach, jakie podejmują lub będą podejmować na rzecz ochrony bioróżnorodności. Główne przesłanie realizowanej kampanii wyrażone jest w bardzo prosty sposób: “Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany z Tobą” – powiedziała Marie-Thérèse Duffy-Haeusler, p.o. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Badania wykazały, że publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska – tylko 38 proc. Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28 proc. z nich słyszało o bioróżnorodności, ale nie zna znaczenia tego słowa.

O ile większość mieszkańców starego kontynentu zgadza się ze stwierdzeniem, że spadek różnorodności biologicznej to poważny problem, o tyle jedynie 17 proc. uważa, że dotyczy ich bezpośrednio.

28 proc. ankietowanych nie podejmuje żadnych prób ochrony bioróżnorodności, przede wszystkim dlatego, że deklaruje, iż nie wie, jakie działania może podjąć. 22 proc. respondentów zadeklarowało, że najlepszym, co Unia Europejska może zrobić na rzecz zatrzymania spadku bioróżnorodności jest dostarczenie jej obywatelom lepszych informacji, co wpłynie na wzrost ich świadomości na temat roli i wpływu przyrody na ich życie.

źródło: ec.europa.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj