Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Miejski monitoring w Łodzi zostanie rozbudowany o 400 kamer. Docelowo będzie ich 1,2 tys.

Miejski monitoring w Łodzi zostanie rozbudowany o 400 kamer. Docelowo będzie ich 1,2 tys.
PAP/dom
05.08.2022, o godz. 15:58
czas czytania: około 3 minut
0

Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę o wartości 12,5 mln zł brutto na największą dotychczas rozbudowę systemu monitoringu miejskiego. Do końca 2023 r. uruchomionych zostanie 421 nowych kamer, co z już działającymi da 1,2 tys. Pierwszy etap rozbudowy rozpocznie się w tym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Zgodnie z umową na rozbudowę Miejskiego Systemu Monitoringu Wizyjnego w Łodzi, jej wykonawca, firma Sprint S.A., która w ostatnich latach uruchomiła w Łodzi kilkaset kamer zlokalizowanych w 281 punktach, zamontuje łącznie 421 nowych kamer w 108 punktach; w każdym z nich znajdzie się jedna kamera obrotowa i 3-4 o stałej pozycji.

Umowa opiewa na 12,5 mln zł brutto i zakłada realizację prac w trzech etapach: do końca 2022 . oraz do połowy i końca 2023 r.

Łodzianie za rozszerzaniem systemu monitoringu

– Łodzianie jasno opowiedzieli się za rozszerzaniem systemu monitoringu miejskiego, głosując na jego rozbudowę w budżecie obywatelskim. Teraz do nas należy realizacja tego zadania. Każda nowa inwestycja w system monitoringu realnie wpływa na wzrost jakości życia w mieście. Dla służb miejskich to dodatkowa możliwość szybkiej reakcji, zanim dojdzie do incydentu lub udzielenia pomocy po wypadku. Monitoring skutecznie odstrasza także wandali, których wybryki to dodatkowe koszty dla nas wszystkich – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Rozbudowa monitoringu obejmie osiem obszarów w centrum miasta, które są w trakcie rewitalizacji. Większość nowych punktów powstanie na obszarze, którego granice wyznaczają: al. Piłsudskiego, Park Staromiejski, ul. Targowa i Zachodnia. Nowe kamery pojawią się też na ul. Legionów, Mielczarskiego i Ogrodowej (na odcinku od Zachodniej do Cmentarnej).

W tej części miasta nowe elementy systemu – sieć światłowodowa, punkty kamerowe, punkty SOS – wypełnią lukę pomiędzy elementami rozmieszczonymi w Śródmieściu a tymi, które istnieją już na Kozinach.

Oznakowane punkty w parkach, na skwerach, w alejkach spacerowych

W ramach umowy rozbudowany zostanie także system powiadamiania SOS. Chodzi o specjalnie oznakowane punkty w parkach, na skwerach czy w alejkach spacerowych, które umożliwiają szybką komunikację z dyżurującym operatorem monitoringu.

Ponadto, punkty z kamerami będą sukcesywnie uzupełniane o głośniki do przekazywania mieszkańcom komunikatów i ostrzeżeń. Urządzenia instaluje się głównie w okolicy miejsc spotkań mieszkańców, np. placów zabaw. Dzięki nim operator może natychmiast zareagować na incydenty – pouczyć osoby zachowujące się nieodpowiednio lub odstraszyć wandali.

– Łódź już teraz posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów monitoringu miejskiego w Polsce. Jest w ścisłej czołówce pod względem liczby uruchomionych kamer. Po zakończeniu rozbudowy może nawet wysunąć się na pierwsze miejsce. Zauważyliśmy, że praktycznie co roku w budżecie obywatelskim zgłaszane są propozycje budowy kolejnych punktów kamerowych. Tylko przez ostatnie trzy lata mieliśmy możliwość uruchomienia 27 punktów w 5 różnych projektach mieszkańców – zaznaczył prezes firmy Sprint Waldemar Matukiewicz.

Ponad 1,2 tys. kamer

Obecnie łódzki system monitoringu składa się z 770 urządzeń umieszczonych w 281 punktach na terenie miasta. Po rozbudowie pod koniec 2023 r. system będzie liczył ponad 1,2 tys. kamer działających w ponad 400 lokalizacjach. Jednocześnie z podpisaną właśnie umową realizowane są mniejsze rozbudowy systemu, m.in. wdrożenie monitoring 2022, projekty zgłaszane przez mieszkańców w ramach BO i inne.

Z systemu miejskiego monitoringu korzysta wiele instytucji – Straż Miejska, w której siedzibie zlokalizowane jest główne centrum oglądowe, złożone z kilkunastu stanowisk operatorskich oraz ściana wideo z bieżącym podglądem obrazu z kamer, a także Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz Komenda Wojewódzka i Komenda Miejska Policji – w jej siedzibie również znajduje się duża ściana wizyjna.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024