Nabór trwa od 29 listopada 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. Program jest skierowany do miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów. Nabór jest realizowany w ramach działania 2.4 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom z programu FEnIKS 2021-2027.
Dla kogo wsparcie?
W otwartym przez NFOŚiGW naborze, dofinansowanie może zostać przyznane na opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Beneficjentami programu mogą zostać jednostki samorządu terytorialnego i podmioty działające w ich imieniu. To miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 79,71%. Budżet naboru to 20 mln zł.
Miejskie plany adaptacji
MPA to dokument, który zawiera diagnozę aktualnego przygotowania terenu na zmianę klimatu wraz z analizą ryzyka oraz listę koniecznych zadań, które powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności. Przeciwdziałanie i budowanie odporności na zjawiska pogodowe na poziomie samorządowym bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Opracowanie MPA to ważny krok do przygotowania terenów do skutków zmian klimatu, np. intensywnych opadów czy upałów, które przyczyniają się do tworzenia miejskich wysp ciepła.
W pierwszym naborze wniosków na opracowanie MPA z działania 2.4 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom dotacje trafiły do 19 samorządów. Łączna wartość dofinansowania to 2,8 mln zł.
Szczegółowe informacje o naborze: tutaj
Obowiązek przygotowania planów adaptacji do zmian klimatu również dla mniejszych miast
Komentarze (0)