Koszenie trawników w mieście jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych. Jest elementem dbania o bezpieczeństwo użytkowników dróg, nie dopuszcza bowiem do rozrostu chwastów, które rosną szybciej niż trawa i mogą ograniczać kierowcom widoczność. Przycinanie jest też istotne dla alergików, nie dopuszcza bowiem do kwitnienia traw. Koszenie ma też znaczenie ogrodnicze, sprawia, że trawa wzmacnia się, rozkrzewia, i zagęszcza.
Firmy, realizujące posługują się specjalistycznym sprzętem: kosiarkami ciągnikowymi samozbierającymi, samobieżnymi, a także kosiarkami ręcznymi. Używane są ponadto dmuchawy wykorzystywane do sprzątania po koszeniu jezdni i chodników.
Kosiarki ciągnikowe koszą trawniki na szerokich terenach ogólnodostępnych, kosiarki spalinowe stosowane są np. na terenach wygrodzonych, wokół drzew i krzewów, na skarpach, z kolei np. przy krawężnikach, gdzie ważna jest precyzja cięcia, trawniki przycinane są za pomocą motokos. Następnie trawa jest grabiona i wywożona doutylizacji. Prace realizuje 7 firm pielęgnujących na zlecenie ZOM miejską zieleń.
W okresie od wiosny do jesienni trawy strzyżone będą od 4 do 10 razy w zależności od miejsca i pogody. Maksymalną częstotliwością objęte są tereny reprezentacyjne Warszawy oraz parki. Częste przycinanie jest konieczne wtedy, gdy mamy wilgotne i ciepłe lato. Kolejne koszenie miejskich trawników planowane jest na przełom maja/czerwca. W tym roku na te prace ZOM wyda 7,6 mln zł.
Na terenach zieleni – oprócz koszenia – prowadzone są na bieżąco następujące zabiegi porządkowe i pielęgnacyjne:
– sprzątanie pasów zieleni,
– pielenie krzewów i żywopłotów,
– cięcie żywopłotów
– prace przy suchych, zagrażających bezpieczeństwu drzewach wzdłuż ulic,
– podlewanie i nawożenie kwiatów na kwietnikach w parkach oraz na głównych rondach i placach miejskich.
źródło: zom.waw.pl
Komentarze (0)