Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Mięsożerne bakterie w wodach powodziowych. W Teksasie zmarła kobieta

Mięsożerne bakterie w wodach powodziowych. W Teksasie zmarła kobieta
Gabriela Jelonek
03.10.2017, o godz. 15:20
czas czytania: około 2 minut
0

Po ostatnich huraganach w USA, w wodzie na zalanych terenach namnażają się niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia bakterie, które żywią się ludzkimi tkankami. W Teksasie z powodu zakażenia zmarła 77-latka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Pod koniec września  Nancy Reed z Houston przewróciła się i złamała rękę, wpadając do wody w swoim domu zalanym podczas huraganu. Mimo oczyszczenia rany, dostały się do niej bakterie, przez które starsza kobieta po 11 dniach zmarła w męczarniach w szpitalu.

Nie wiadomo dokładnie, które bakterie spowodowały śmierć kobiety w tak szybkim tempie. Jednak profesor biologii morskiej Rachel Noble z Uniwersytetu w Karolinie Północnej podejrzewa, że była to najpewniej bakteria Vibrio lub jej mutacja, która żywi się ludzkimi tkankami i prowadzi do martwiczego zapalenia skóry. Postępująca infekcja może nawet prowadzić do śmierci.

Woda po huraganach Irma i Harvey oraz późniejszej powodzi utrzymuje się na lądzie z powodu niedrożnej kanalizacji. Silne deszcze w ostatnich dniach dodatkowo pogorszyły sytuację. W tzw. popowodziowych bajorach mnożą się bakterie, również oceaniczne, naniesione wraz wodą podczas nawałnicy. Na Florydzie i w Teksasie obowiązuje ostrzeżenie ekspertów ds. zdrowia publicznego. Zakażenie groźną bakterią może objawiać się nadmierną potliwością, obrzękami, wysypką i bąblami na ciele, po kilku dniach zaś przeradza się w przeżerające skórę rany. Władze USA zaapelowały, aby nie lekceważyć żadnych objawów i natychmiast kierować się do szpitali na konsultację z lekarzem. Od momentu pojawienia się w organizmie bakterii w ciągu dziesięciu godzin stan poszkodowanego może pogorszyć się na tyle, że konieczna może być amputacja.

Przypadek Reed nie jest odosobniony. Po huraganie Katrina w 2005 roku z powodu zakażenia bakteriami Vibrio zmarło 5 osób, a 22 miały amputowane płuco. Bakterie wnikają do organizmu przez rany i otarcia.

Źródło: The times, The Guardian, Washington Post

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024