Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Mieszkańcy amerykańskiego miasta pili wodę z ołowiem

Mieszkańcy amerykańskiego miasta pili wodę z ołowiem
ko
27.08.2019, o godz. 15:35
czas czytania: około 2 minut
0

Od dwóch tygodni uwagę amerykańskiej opinii publicznej przyciąga kolejna afera związana z zanieczyszczeniem wody ołowiem. Władze miasta Newark oskarżane są o opieszałość w działaniach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na początku sierpnia amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zakwestionowała jakość wody pitnej w Newark, największym mieście stanu New Jersey i nakazała jego władzom rozpocząć dystrybucję wody butelkowanej.

Nie pierwszy taki przypadek

Niedawno okazało się, że filtry wody dystrybuowane przez miasto w ubiegłym roku mogą nie być skuteczne, a zatem 300 tys. mieszkańców miasta mogło pić i gotować wodę zanieczyszczoną ołowiem od miesięcy. Wcześniej na jakiś czas sprawdziły się one we Flint w stanie Michigan, przy pierwszym głośnym przypadku zaniedbań ze strony władz w kwestii zanieczyszczenia wody ołowiem.

Zdaniem krytyków, władze Newark zbyt późno przyznały, że jakość wody stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Reakcja władz Newark porównywana jest do tego, co miało miejsce we Flint. Podkreśla się podobny rys demograficzny obu miast: w obu dużą cześć populacji stanową Afroamerykanie.

USA mają problem z wodą pitną. Czy uda się to zmienić?

Wodociągi albo mur

Kryzys trwa ponad trzy lata. W marcu 2016 r. w Newark zamknięto dostęp do wody pitnej w trzydziestu szkołach publicznych po corocznej kontroli, która wykazała podwyższony poziom ołowiu. Próbki wysłane do Departamentu Ochrony Środowiska w New Jersey w 2017 i 2018 r. nadal wskazywały, że poziom ołowiu przekracza dopuszczalną normę. Od lipca do grudnia 2018 roku w ponad 100 z 240 przebadanych próbek wody pobranej z kranów w gospodarstwach domowych wykryto przekroczenia dopuszczalnych norm.

Od półtora roku władze Newark winą za wysokie stężenie ołowiu w wodzie kranowej obarczają przestarzały system z rur ołowianych. W styczniu tego roku burmistrz Newark napisał list do prezydenta Trumpa z apelem, aby zamiast budować mur na południowej granicy przeznaczył fundusze na wymianę ołowiowego systemu wodociągowego, co wycenił na 70 mln dolarów.

źródło: dziennik.com, guardian.com

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024