Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Mieszkańcy będą marznąć? Przedsiębiorstwo wypowiedziało umowę na dostawę ciepła

Mieszkańcy będą marznąć? Przedsiębiorstwo wypowiedziało umowę na dostawę ciepła
szp
05.02.2020, o godz. 9:31
czas czytania: około 2 minut
0

Spółka Energa Kogeneracja, dostarczająca ok. 70-80 proc. ciepła do miejskiego systemu ciepłowniczego zarządzanego przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, wypowiedziała umowę. Władze miasta uważają, że wypowiedzenie umowy jest nieskuteczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Do wypowiedzenia umowy doszło w grudniu 2019 r. To wynik braku porozumienia między Energa Kogeneracja i miastem. Spółka chciała, żeby miasto zawarło długoterminową umowę na dostawę ciepła.

Do 30 czerwca elbląska elektrociepłownia musi zredukować emisję CO2, siarki i tlenków azotu i pyłów albo zakończyć eksploatację kotłów węglowych. Oznacza to kosztowne inwestycje.

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że informowali o tym fakcie władze miasta już we wrześniu 2018 r. Jak twierdzi dyrektor biura prasowego spółki Energa Krzysztof Kopeć, „od 2012 r. miasto nie zaakceptowało żadnego z przedstawionych przez Energę Kogenerację modeli zapewnienia dostaw ciepła dla Elbląga (blok gazowo-parowy zaproponowany w lutym 2012 r. instalacja oczyszczania spalin dla kotłów węglowych w grudniu 2016 roku oraz kotłownia wodna gazowo-olejowa w sierpniu 2019 r.)”.

Władze miasta uważają, że spółka chciała wymóc na samorządzie podpisanie niekorzystnego aneksu do umowy, który zakładał m.in. dostarczanie ciepła do sieci w Elblągu do roku 2037. Przez te kilkanaście lat miasto oraz przedsiębiorstwa z własnością elbląskiego samorządu nie mogłoby inwestować we własne źródła ciepła. Do tego mogłyby dojść kary w wysokości 114 mln zł za ewentualne wypowiedzenie umowy przez EPEC spółce Energia Kogeneracja.

Obie strony chcą negocjować. W siedzibie UOKiK odbyło się już pierwsze spotkanie. Jeśli negocjacje zawiodą, w nowym sezonie grzewczym ciepło może nie popłynąć do sieci.

Źródła: olsztyn.tvp.pl, wnp.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023