1 / 3

Aż 93% mieszkańców jest zadowolonych z życia w Białymstoku. 69% pozytywnie ocenia działania prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Tak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Rzeczpospolitej. Mieszkańcy wysoko oceniają także między innymi politykę miasta dotyczącą terenów zielonych, usługi komunalne, transport publiczny oraz sieć dróg i ścieżek rowerowych.

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował wyniki badań sondażowych IBRiS dla kolejnych miast wojewódzkich, tym razem dla Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego i Katowic. W każdym z tych miejsc wybrano po 500 respondentów, którym telefonicznie zadano identyczne pytania. Badanie białostoczan odbyło się pod koniec marca 2021 r.

W Białymstoku poziom zadowolenia mieszkańców z życia wynosi aż 93%, co daje miastu trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu miast, które były do tej pory badane, po Rzeszowie i Zielonej Górze. Z kolei 69% ankietowanych pozytywnie odbiera działania Tadeusza Truskolaskiego jako prezydenta Białegostoku, co także jest jednym z najlepszych wyników w badaniu.

Sondaż potwierdził, że białostoczanie są zadowoleni z życia w swoim mieście. Aż 66% mieszkańców dobrze ocenia transport publiczny w mieście. Tak samo (66%) jest w przypadku oceny dróg publicznych, w tym także chodników, miejsc parkingowych, infrastruktury rowerowej oraz szybkiego i wygodnego dojazdu do Warszawy.

Jeszcze więcej osób (76%) pozytywnie zrecenzowało usługi komunalne (ciepło, woda, prąd, gaz). Białostoczanie czują się bezpiecznie w swoim mieście. Stan bezpieczeństwa, także drogowego, dobrze ocenia 71% ankietowanych. Ponadto 64% jest zadowolonych z polityki miasta dotyczącej terenów zielonych.

Do tej pory przebadano mieszkańców 12 miast, spośród nich białostoczanie najwyżej ocenili sieć dróg publicznych, bezpieczeństwo (drugi najlepszy wynik) i politykę dotyczącą terenów zielonych (trzeci wynik).

– Cieszą nas wyniki tego sondażu, zwłaszcza że oceniającymi poziom życia w mieście są sami mieszkańcy. Są one potwierdzeniem, że działania, jakie podejmujemy jako samorząd, są właściwe i pozytywnie odbierane. To duża satysfakcja i motywacja do dalszej pracy na rzecz rozwoju Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Zdaniem Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS z badania wyłania się obraz Białegostoku, w którym żyje się spokojnie, bezpiecznie i wygodnie.

Czytaj więcej

Skomentuj