Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Mieszkańcy Katowic wybierają projekty w ramach BO

Mieszkańcy Katowic wybierają projekty w ramach BO
R.G./PAP
14.09.2022, o godz. 8:18
czas czytania: około 4 minut
0

Do 23 września br. potrwa głosowanie nad 230 projektami lokalnymi i 29 ogólnomiejskimi zgłoszonymi do IX edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Głos można oddać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną lecz bez ograniczeń ze względu na wiek głosujących.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Każdego roku przybywa u nas wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców Katowic w ramach budżetu obywatelskiego – zauważa dr Marcin Krupa, prezydent Katowic –  W dotychczasowych ośmiu jego edycjach mieszkańcy wybrali łącznie blisko 1000 projektów, z których miejskie służby zrealizowały już ponad 850. Ostatecznie z efektów tej imponującej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców naszego miasta i to jest bardzo ważne– dodaje prezydent Katowic.

Zgłoszono 323 wnioski

Ogółem, do dziewiątej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 323 wnioski, spośród których pozytywnie zweryfikowano blisko 78% całkowitej ich liczby.

Wśród nich, 29 to projekty ogólnomiejskie. Natomiast 230 to zadania o charakterze lokalnym. Najwięcej projektów dotyczy dzielnicy Ligota-Panewniki (17), następne są Bogucice (16) i osiedle Tysiąclecia (15). A w dzielnicach Piotrowice-Ochojec, Wełnowiec-Józefowiec i Śródmieście wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców.

– Widzimy, że mieszkańcy czekają na to głosowanie – mówi dr Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku pierwsze głosy wpłynęły już 3 minuty po północy, a przez weekend zagłosowało ponad 5,3 tys. katowiczan. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy naszego miasta ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływie na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie – podsumowuje katowicki włodarz.

Sport, kultura i zdrowie

W projektach ogólnomiejskich pojawiło się m.in. kilka propozycji remontów i modernizacji boisk szkolnych (Szopienice-Burowiec, Załęska Hałda-Brynów część zachodnia), zadania o charakterze kulturalnym jak np. koncerty (Ligota-Panewniki), oraz projekty związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną mieszkańców, takie jak warsztaty prozdrowotne i psychologiczne, zajęcia ruchowe dla seniorów, spotkania z fizjoterapeutą (Ligota-Panewniki, Bogucice), a także instalacja urządzeń ratujących życie (Giszowiec).

Jak co roku mieszkańcy zgłaszają tez projekty związane z rekreacją oraz atrakcjami dla najmłodszych – oprócz rewitalizacji istniejących placów zabaw (Brynów część wschodnia-os. Zgrzebnioka, os. Paderewskiego-Muchowiec), zagłosować można również na nową wiatę piknikową (os. Tysiąclecia), lub tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach (os. Paderewskiego-Muchowiec).

Warsztaty, festiwale i rewitalizacje miejsc

W grupie projektów lokalnych znaczącą część stanowią zadania nieinwestycyjne, zakładające realizację warsztatów kreatywnych, plastycznych, festiwali, jarmarków, festynów rodzinnych czy zakupu książek, audiobooków i gier planszowych dla bibliotek miejskich. Ciekawe wydaje się również uatrakcyjnienie miejskiej przestrzeni poprzez tworzenie murali (Ligota-Panewniki, Załęże).

Wpłynęło też sporo wniosków o charakterze edukacyjnym przygotowanych z myślą o rozwoju dzieci i młodzieży, a wśród nich propozycja budowy naukowego placu zabaw (os. Paderewskiego-Muchowiec). Inny wniosek dotyczył cyklu zajęć naukowo-badawczo-ekologicznych, mających na celu przybliżenie dzieciom przedszkolnym otaczającego świata poprzez eksperymenty (Załęska Hałda-Brynów cz. zachodnia) czy warsztaty z robotyki dla najmłodszych (os. Witosa).

Pojawiło się również wiele projektów dotyczących modernizacji oraz tworzenia nowej infrastruktury drogowej, zakładających remont istniejących już chodników (m.in. Załęska Hałda-Brynów część zachodnia, os. Paderewskiego-Muchowiec, Brynów część wschodnia-Os. Zgrzebnioka) czy budowę nowych parkingów (m.in. Osiedle Tysiąclecia, Ligota-Panewniki, Bogucice).

Są również projekty dotyczące infrastruktury rowerowej, mające na celu utworzenie nowych przejazdów rowerowych (Dąb) oraz ścieżek (Os. Witosa) lub modernizację tych istniejących (m.in. Koszutka, Dąb). Wnioskowano również o instalację kamer monitoringu miejskiego (Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec), montaż radarów prewencyjnych ostrzegających kierowców o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (Koszutka, Podlesie) czy zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy przejściach dla pieszych (os. Witosa).

Ponadto, pomimo kolejnej edycji zapoczątkowanego dwa lata temu Zielonego Budżetu miasta Katowice, także i w puli Budżetu Obywatelskiego Katowic znalazły się wnioski dotyczące pielęgnacji  obszarów zielonych. T m.in. koncepcje dotyczące rewitalizacji placów i skwerów, a także tworzenia ogrodów sensorycznych (m.in. Giszowiec, Burowiec i Załęże).

Promocja głosowania i budżetu

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednak  mieszkańcy Katowic mogą zagłosować w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205. Dodajmy też, że wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos.

W ramach promocji konsultacji przewidziano również wizyty pracowników katowickiego magistratu w dzielnicach, których celem będzie zachęcanie mieszkańców do oddania głosu na projekty oraz wsparcie w głosowaniu dla osób potrzebujących pomocy w dokonaniu tego aktu. Informacje dotyczące głosowania, harmonogram pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania oraz wykaz projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – bo.katowice.eu.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024