Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Mieszkańcy Małopolski żądają poprawy jakości powietrza

Mieszkańcy Małopolski żądają poprawy jakości powietrza
Barbara Krawczyk
07.12.2016, o godz. 6:38
czas czytania: około 3 minut
0

Ponad 10 tys. mieszkańców Małopolski złożyło petycję o podjęcie pilnych działań antysmogowych. Dokument trafił do wicemarszałka województwa małopolskiego.123

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

– My, niżej podpisani, jesteśmy głęboko zaniepokojeni dramatyczną jakością powietrza w naszym województwie. Małopolska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych regionów. Oddychamy najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Jakość powietrza pogarsza się wyraźnie w sezonie grzewczym – napisano w petycji złożonej przez Krakowski Alarm Smogowy.

W wielu małopolskich miejscowościach stężenia pyłu zawieszonego i rakotwórczego benzo(a)pirenu znacznie przekraczają poziomy dopuszczalne przez prawo polskie oraz wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia – wskazano w przygotowanym dokumencie.

Brudne powietrze w Małopolsce jest także przyczyną ok. 4 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Na długiej liście chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza znajdują się: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego, a także negatywny wpływ na rozwój płodu.

Osoby, które podpisały petycję apelują także o wpisanie do nowego Programu Ochrony Powietrza uchwały antysmogowej obejmującej całe województwo z wyłączeniem Krakowa, który posiada już przepisy antysmogowe. Uchwała dla Małopolski powinna doprowadzić do wyeliminowania najbardziej trujących pieców na węgiel i drewno, w których można też spalać śmieci.

Badania i ekspertyzy potwierdzają, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w skali regionu jest emisja z domowych instalacji grzewczych: pieców, kotłów, kóz, itp. Odpowiadają one za 57 proc. emisji pyłu PM10, 69 proc. emisji drobniejszego pyłu PM2,5 oraz ponad 90 proc. emisji benzo(a)pirenu. Obecnie w Małopolsce funkcjonuje ok. 400 tys. kotłów i pieców, które emitują bardzo duże ilości zanieczyszczeń, a w których można spalić praktycznie wszystko, w tym odpady węglowe i śmieci.

Warto też przypomnieć, że 25 listopada została w Krakowie podana informacja o znacznym, dobowym przekroczeniu normy pyłów. W związku z tym ogłoszono, że komunikacja miejska w Krakowie dla posiadaczy ważnego dowodu rejestracyjnego wydanego na samochód osobowy jest darmowa. Z bezpłatnego przejazdu mogła skorzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.  Z kolei w ostatnich dniach normy zanieczyszczeń zostały przekroczone o nawet 2 tysiące procent.

W petycji zwrócono też uwagę, że bez wprowadzenia przepisów antysmogowych obowiązujących w całym regionie starania o poprawę jakości powietrza będą skazane na porażkę. Poprzednie programy ochrony powietrza były nieskuteczne i nie przyniosły znaczącej poprawy jakości powietrza. Oferowanie samych dotacji na wymianę kotłów bez wprowadzania wymogów regulacyjnych prowadzi do marnowania pieniędzy publicznych – z jednej strony dopłaca się do wymiany starych pieców czy kotłów a w tym samym czasie w innych domach montowane są nowe kotły o bardzo dużej emisji zanieczyszczeń.

Marszałek woj. małopolskiego Wojciech Kozak, przyjmując petycję poinformował, że właśnie rozpoczynają się prace nad uchwałą antysmogową dla Małopolski, której projekt trafi wkrótce do konsultacji.

Aktualizacja: zarząd województwa małopolskiego przyjął we wtorek projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski, który zakłada, że od połowy 2017 r. w całym regionie nie będzie można montować pieców na paliwa stałe do ogrzewania domów, które nie spełniają norm. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024