Mieszkańcy protestują przeciwko zalewaniu śródmieścia Koszalina

Mieszkańcy protestują przeciwko zalewaniu śródmieścia Koszalina
R.G.
23.10.2024, o godz. 13:32
czas czytania: około 3 minut
0

Koszalińskie śródmieście od wielu lat zmaga się podtopieniami i zalaniami, które występują tam po opadach deszczu. Wywołało to reakcję tamtejszych mieszkańców i przedsiębiorców. Od wybranych w ostatnich wyborach nowych władz Koszalina oczekują oni konkretnych rozwiązań tej sytuacji. Grupa mieszkańców przygotowała uchwałę obywatelską w tej sprawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Opady deszczu sprawiają, że mieszkańcy Śródmieścia obawiają się o swoje bezpieczeństwo i stan dobytku. Zalania się powtarzają, a ich wielkość zależy od intensywności opadów. Sytuacje dodatkowo pogarsza stan kanalizacji deszczowo-burzowej.

Dodajmy, że problem nie dotyczy tylko centralnej części śródmieścia Koszalina zwanej potocznie „Manhattanem”. Nieszczelna kanalizacja deszczowa i burzowa podmywa fundamenty starych przedwojennych kamienic zlokalizowanych przy ulicach ulicy: Połtawskiej, Dzieci Wrzesińskich, Kaszubskiej i Drzymały.

Protest mieszkańców śródmieścia

Sprawa ma również swoje samorządowo – polityczne tło. Podczas ostatniej kampanii wyborczej do wyborów samorządowych, politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli, że po wygranej rozwiązanie problemu mieszkańców Śródmieścia będzie priorytetem.

W efekcie, delegacja mieszkańców koszalińskiego Śródmieścia, pod przewodnictwem Katarzyny Krzyżanowskiej i Eweliny Relidzyńskiej-Marko, zorganizowała happening przed ratuszem, po którym uczestniczki protestu spotkały się z Tomaszem Bernackim, wiceprezydentem Koszalina.

– Zbieramy podpisy pod uchwałą obywatelską – wyjaśnia Katarzyna Krzyżanowska. – Proponowane przez nas rozwiązanie polega na tym, że władze miasta miałyby dokonać inwentaryzacji studzienek kanalizacyjnych, a także generalnego remontu kanalizacji deszczowej i sieci odpływowej. Uchwała od momentu wejścia w życie ma gwarantować ma też gwarantować przyznanie odszkodowań dla osób, które w wyniku zalania przez wody odpadowe poniosły straty – podsumowuje współorganizatorka protestu.

Reakcja władz miasta

W odpowiedzi na postulaty protestujących mieszkańców, na zlecenie koszalińskiego magistratu, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja opracowują koncepcję, która ma za zadanie przygotować Koszalin – a szczególnie centrum miasta na zmiany klimatyczne – a więc nawiedzające miasto coraz częściej intensywne opady deszczu.

– Znamy już pierwsze wnioski, które zaprezentujemy po pełnym opracowaniu koncepcji – wyjaśnia Tomasz Bernacki, wiceprezydent Koszalina. – Robimy wszystko, aby rozwiązać ten problem.

Jak zapewnił wiceprezydent Koszalina, jeszcze w listopadzie bieżącego roku ma się odbyć spotkanie z mieszkańcami zagrożonych części miasta, podczas której samorządowcy chcą omówić powyższą koncepcję i przedstawić kolejne etapy działań.

Analiza sytuacji i tworzenie koncepcji

– Spółka RetencjaPL w porozumieniu z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją przygotowała już m.in. dane o deszczach, zinwentaryzowała sieć kanalizacji, przygotowano dane przestrzenne o uszczelnieniu zlewni, obszarach „zabetonowanych” i „zielonych”, dzieląc je na kilkanaście klas pokrycia terenu, zależnie od stopnia uszczelnienia – wyjaśnia Robert Grabowski, rzecznik prasowy MWiK. – Sprawdzono kierunki spływu wód, w oparciu o numeryczny model powierzchni terenu, określono także możliwości wsiąkania, opierając się o mapy glebowe i dostępne informacje. Wszystkie te dane zostały wprowadzone do modelu.

Prezes MWiK w Koszalinie Włodzimierz Ogiejko potwierdza natomiast, że w listopadzie powinny zostać przygotowane pierwsze propozycje rozwiązań, które będą następnie sprawdzane pod kątem zmian klimatycznych.  

– Nasze inwestycje mają działać także za kilkadziesiąt lat – mówi prezes MWiK w Koszalinie. – Stąd ważne, aby maksymalnie dostosować konkretne rozwiązania do sytuacji, która może wystąpić nie tylko obecnie, ale i w przyszłości.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024