Mieszkańcy Świnoujścia mogą decydować o ewentualnych formach oszczędzania energii – poinformował świnoujski magistrat. Ankieta zawiera sześć pytań, m.in. o ograniczenia oświetlenia ulicznego i skrócenie czasu pracy niektórych obiektów sportowych.

Władze Świnoujścia chcą wspólnie z mieszkańcami szukać możliwości obniżenia kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. W związku z tym, na stronie internetowej magistratu, umieszczono ankietę dla mieszkańców.

Sześć pytań do mieszkańców

Zawiera ona sześć pytań, na które mieszkańcy mogą odpowiedzieć “tak” lub “nie”. Magistrat pyta, czy: wyłączyć oświetlenie parków np. w godzinach 24.00 – 5.00; ograniczyć oświetlenie niektórych ulic (np. co drugą lampę) w godzinach 1.00 – 5.00; a w sezonie jesienno-zimowym ograniczyć oświetlenie promenad w godzinach 24.00 – 5.00.

Mieszkańcy mogą zdecydować też o ewentualnym skróceniu czasu pracy niektórych obiektów sportowych; rezygnacji ze świątecznego oświetlenia ulic i ciepłej wody do mycia rąk w obiektach użyteczności publicznej.

– To nie jest tak, że stoimy pod ścianą i musimy szukać oszczędności, bo miasto nie ma pieniędzy na energię – wskazała zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Jednak w obecnej sytuacji, podobnie jak robią to inne kraje, miasta, czy wreszcie my sami w swoich domach, także jako samorząd musimy racjonalizować wydatki.

Racjonalne zużycie energii

Władze Świnoujścia podkreślają, że już wcześniej podjęto kroki związane z dbaniem o racjonalną gospodarkę zużycia energii. Wskazując m.in. na termomodernizację szkół, przedszkoli i innych budynków użyteczności publicznej.

– Termomodernizacja większości miejskich obiektów przyniosła spodziewane efekty energetyczne. Budynki są ocieplone, mają wymienione okna, instalacje centralnego ogrzewania, oświetlenie – wylicza Michalska. – Dodatkowo część szkół ma zdalny monitoring zużycia energii cieplnej, dzięki któremu dyrektorzy tych placówek posiadają wiedzę o bieżącym zużyciu energii i mają możliwość reagowania na bieżąco, aby koszty były jak najniższe.

Magistrat wskazuje też na energooszczędne oświetlenie ulic lampami LED – to ponad 2 tys. z łącznie 5230 lamp.

Część jest wyposażona w sterowniki natężenia oświetlenia, dzięki którym po godzinie 23.00, gdy ruch na ulicach jest już niewielki, natężenie to jest automatycznie zmniejszane nawet o 30 proc.

Reduktory mocy zamontowane są także przy nowoczesnym oświetleniu sodowym w centrum miasta i w dzielnicy nadmorskiej. Obniżają one pobór prądu w nocy o ok. 30 proc. w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka.

Czytaj więcej

Skomentuj