PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Mieszkańcy Świnoujścia mogą zabrać głos w sprawie oszczędzania energii

Mieszkańcy Świnoujścia mogą zabrać głos w sprawie oszczędzania energii
PAP/dom
16.09.2022, o godz. 13:30
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Świnoujścia mogą decydować o ewentualnych formach oszczędzania energii – poinformował świnoujski magistrat. Ankieta zawiera sześć pytań, m.in. o ograniczenia oświetlenia ulicznego i skrócenie czasu pracy niektórych obiektów sportowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Władze Świnoujścia chcą wspólnie z mieszkańcami szukać możliwości obniżenia kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. W związku z tym, na stronie internetowej magistratu, umieszczono ankietę dla mieszkańców.

Sześć pytań do mieszkańców

Zawiera ona sześć pytań, na które mieszkańcy mogą odpowiedzieć “tak” lub “nie”. Magistrat pyta, czy: wyłączyć oświetlenie parków np. w godzinach 24.00 – 5.00; ograniczyć oświetlenie niektórych ulic (np. co drugą lampę) w godzinach 1.00 – 5.00; a w sezonie jesienno-zimowym ograniczyć oświetlenie promenad w godzinach 24.00 – 5.00.

Mieszkańcy mogą zdecydować też o ewentualnym skróceniu czasu pracy niektórych obiektów sportowych; rezygnacji ze świątecznego oświetlenia ulic i ciepłej wody do mycia rąk w obiektach użyteczności publicznej.

– To nie jest tak, że stoimy pod ścianą i musimy szukać oszczędności, bo miasto nie ma pieniędzy na energię – wskazała zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Jednak w obecnej sytuacji, podobnie jak robią to inne kraje, miasta, czy wreszcie my sami w swoich domach, także jako samorząd musimy racjonalizować wydatki.

Racjonalne zużycie energii

Władze Świnoujścia podkreślają, że już wcześniej podjęto kroki związane z dbaniem o racjonalną gospodarkę zużycia energii. Wskazując m.in. na termomodernizację szkół, przedszkoli i innych budynków użyteczności publicznej.

– Termomodernizacja większości miejskich obiektów przyniosła spodziewane efekty energetyczne. Budynki są ocieplone, mają wymienione okna, instalacje centralnego ogrzewania, oświetlenie – wylicza Michalska. – Dodatkowo część szkół ma zdalny monitoring zużycia energii cieplnej, dzięki któremu dyrektorzy tych placówek posiadają wiedzę o bieżącym zużyciu energii i mają możliwość reagowania na bieżąco, aby koszty były jak najniższe.

Magistrat wskazuje też na energooszczędne oświetlenie ulic lampami LED – to ponad 2 tys. z łącznie 5230 lamp.

Część jest wyposażona w sterowniki natężenia oświetlenia, dzięki którym po godzinie 23.00, gdy ruch na ulicach jest już niewielki, natężenie to jest automatycznie zmniejszane nawet o 30 proc.

Reduktory mocy zamontowane są także przy nowoczesnym oświetleniu sodowym w centrum miasta i w dzielnicy nadmorskiej. Obniżają one pobór prądu w nocy o ok. 30 proc. w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024