Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) podpisał dotąd z gminami listy intencyjne na budowę 3 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

Od 11 września 2017 r., kiedy powstał KZN, pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podpisał 41 porozumień z samorządami, umożliwiających powstanie 3 tys. mieszkań.

Największą liczbę mieszkań przewiduje porozumienie z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100).

Samorządy, które zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań w programie Mieszkanie Plus z Krajowym Zasobem Nieruchomości to: Barwice, Białogard, Biały Bór, Chojna, Choszczno, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Głowno, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kudowa Zdrój, Mirosławiec, Myślibórz, Pcim, Pełczyce, Pieńsk, Polanów, Połczyn Zdrój, Radwanice, Skawina, Sławno, Stepnica, Strzelin, Suchań, Szerzyny, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Walim, Węgorzyno, Zakliczyn i Zgorzelec.

Samorządy wskazują w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Partnerem KZN są samorządy, bo to do urzędów gmin najczęściej zgłaszają się ludzie potrzebujący dostępnych cenowo mieszkań. Powstanie takich mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie Plus.

W przygotowaniu są kolejne porozumienia z innymi samorządami. Dodatkowo KZN zawarł listy intencyjne dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie Plus na 130 działkach w 58 miastach wskazanych przez PKP oraz na 208 parcelach Poczty Polskiej. PKP i Poczta Polska zadeklarowały, że do końca roku umożliwią włączenie do programu Mieszkanie Plus kolejnych nieruchomości.

Źródło: Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj