Mikrobiogazownie szansą na ograniczenie emisji metanu z rolnictwa
Metan jest gazem cieplarnianym o ponad 20-krotnie większej efektywności ocieplania klimatu w stosunku do dwutlenku węgla. Jest on także prekursorem powstawania szkodliwego ozonu troposferycznego (O3). Jego szkodliwy wpływ na środowisko został dostrzeżony przez decydentów i skłonił ich do rozpoczęcia prac nad europejską dyrektywą metanową.
Według danych zawartych w Rezolucji Parlamentu Europejskiego z 21 października 2021 r. w sprawie strategii UE na rzecz ograniczenia emisji metanu (2021/2006/INI), 53% antropogenicznych emisji metanu (CH4) w UE pochodzi z rolnictwa, 26% z odpadów, 19% z energii, a pozostałe 2% z innych źródeł. Emisja metanu z rolnictwa związana jest przede wszystkim z utrzymaniem pogłowia zwierząt gospodarskich, a zwłaszcza przeżuwaczy, które w wyniku fermentacji jelitowej uwalniają do atmosfery znaczne ilości CH4. Do emisji znacznych ilości tego gazu dochodzi w trakcie magazynowania i aplikacji nawozów naturalnych na użytkach rolnych.
Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu oraz zapisami Porozumienia Paryskiego, w krajach UE ma dojść do redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r., a w 2050 r. Wspólnota Europejska ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Parlament Europejski dostrzegł, że osiągnięcie tych celów bez wprowadz...