Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

Mikroinstalacje OZE i schrony bez pozwolenia? Rząd zajmuje się nowelą prawa budowlanego

Mikroinstalacje OZE i schrony bez pozwolenia? Rząd zajmuje się nowelą prawa budowlanego
pap/jw
10.06.2025, o godz. 8:09
czas czytania: około 3 minut
0

Zwolnienie mikroinstalacji OZE z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz uregulowanie kwestii dotyczących przydomowych schronów to założenia projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane, którą - jak wynika ze strony kancelarii premiera - we wtorek ma się zająć rząd.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. W ocenie projektodawcy obecnie Prawo budowlane zawiera regulacje “nieadekwatne do stopnia skomplikowania inwestycji”.

Mikroinstalacje OZE i bezodpływowe zbiorniki na deszczówkę bez pozwolenia na budowę

Wśród propozycji resortu jest rozszerzenie katalogu inwestycji budowlanych zwolnionych z pozwolenia na budowę. “Przykładem takich inwestycji jest budowa bezodpływowych zbiorników służących do gromadzenia wody opadowej i roztopowej, czy instalowanie na obiektach budowlanych mikroinstalacji OZE wykorzystującej energię wiatru (tzw. mikrowiatraki)” – wskazał resort.

Inwestycjami zwolnionymi z pozwolenia na budowę i niewymagającymi zgłoszenia mają być m.in,: maszty flagowe oraz maszty do kamer monitoringu o wysokości do 7 m, drobne obiekty budowlane przy boiskach (np. szatnie, niewielkie trybuny oraz bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 5 m sześć.

Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia resort chce dodać m.in.: niewielkie kolumbarium na terenie cmentarza, niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej (o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m kw.), wyloty do cieków naturalnych, przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania.

Przydomowe schrony

Ministerstwo chce uregulować kwestie związane z budową przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych. “Uregulowanie tych spraw jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w szczególności w kontekście dalszego rozwoju konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych” – wyjaśniono.

Proponowane przepisy zawierają m.in. definicje takiego schronu, według której jest on wolno stojącą budowlą ochronną o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, o powierzchni użytkowej do 35 m.kw., wyposażoną w urządzenia filtrowentylacyjne, przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie.

W przypadku przydomowego ukrycia doraźnego – zgodnie z przedstawioną w projekcie definicją – jego konstrukcja nie musi być hermetyczna i nie musi on posiadać filtrowentylacji. Tym samym chroni przed zagrożeniami militarnymi i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (ale nie skażeniami).

Aby umożliwić nabywanie specjalistycznych urządzeń filtrowentylacyjnych, niezbędnych przy budowie przydomowych schronów potrzebna jest też – jak zauważył resort – zmiana w ustawie o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Zmiany w zgłoszeniach budowy oraz przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego

Projekt zawiera również doprecyzowanie przepisów w zakresie zgłoszenia budowy oraz przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m.kw. Resort wyjaśnił, że przedstawiciele organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego przedstawiali problemy związane ze stosowaniem tych przepisów i wskazywali na potrzebę ich doprecyzowania w kontekście zakresu weryfikacji składanego przez inwestora zgłoszenia, sposobu postępowania ze złożonym zgłoszeniem, jeśli jest niekompletne lub jego zawartość nie wskazuje jednoznacznie, iż dotyczy ono właśnie takiego budynku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b gosp. i samorząd pisać mówić prezentować [06.06-26.06.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2025