Gliwice pozyskały ponad 1 mln zł z budżetu Unii Europejskiej na realizację dwóch bardzo ważnych inwestycji – budowy jednej z największych w mieście elektrowni solarnych oraz montaż pomp ciepła w mieszkaniach komunalnych.

Miasto od lat prowadzi działania zmierzające do poprawy stanu powietrza – wyprowadzono m.in. ruch tranzytowy poza centrum, uruchomiono inteligentny system sterowania poprawiający płynność ruchu w mieście i redukujący emisję spalin, w lokalach komunalnych stare paleniska zastępowane są nowoczesnymi i ekologicznymi systemami grzewczymi, a właściciele lokali mogą uzyskać od miasta dotacje na tego typu inwestycje.

Ponieważ działania te są niezmiernie kosztowne, miasto stara się o pozyskanie środków unijnych na ich realizację. W ostatnim konkursie dwa gliwickie wnioski uzyskały unijne dofinansowanie o łącznej wysokości ponad 1 mln zł – budowa elektrowni fotowoltaicznych na budynkach urzędu miejskiego oraz montaż pomp ciepła w budynkach mieszkalnych przy ul. Sopockiej i Portowej.

Na dwóch budynkach UM w Gliwicach zamontowanych zostanie ponad 260 paneli fotowoltaicznych. Pozyskana z nich energia pokryje znaczą część zapotrzebowania tych budynków na prąd. Łączna moc wyniesie ok. 80 kW. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 500 tys. zł, 350 tys. zł udało się pozyskać z unijnego budżetu.

Ponad 680 tys. zł z funduszy UE Gliwice pozyskały na montaż pomp ciepła w budynkach przy Sopockiej i Portowej. Pozostała część kosztów tej inwestycji, które szacowane są na 1,3 mln zł, zostanie pokryta z miejskiego budżetu. W ramach prac konwencjonalne źródła ciepła zostaną wymienione na powietrzne pompy ciepła, zostaną też zbudowane instalacje fotowoltaiczne. Na termomodernizację budynków komunalnych i wymianę starych systemów grzewczych na ekologiczne Gliwice przeznaczyły dotychczas ok. 150 mln zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj