Minister Czarnecka podkreśliła w piątek potrzebę kontynuacji analiz dotyczących przyszłości sektora energetycznego, zwłaszcza w kontekście potencjalnego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek elektroenergetycznych. W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się podczas inauguracji działania Ministerstwa Przemysłu w Katowicach, minister Marzena Czarnecka wyraziła potrzebę przeprowadzenia dalszych badań i konsultacji przed podjęciem ostatecznych decyzji.
W kontekście zapowiedzi powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), minister Czarnecka podkreśliła, że model NABE, przygotowany przez poprzedni rząd, nie będzie realizowany. Wskazała również, że elektrownie węglowe pozostają na razie w strukturze spółek energetycznych. Decyzje dotyczące potencjalnego wydzielenia aktywów węglowych zostaną podjęte po dokładnej analizie, która obejmie również górnictwo węgla kamiennego, brunatnego oraz kwestię elektrowni węglowych.
Transformacja energetyczna – decyzje wstrzymane
Prace nad transformacją sektora elektroenergetycznego w Polsce prowadzone były od 2020 r. Planowano m.in. połączenie największych spółek energetycznych, takich jak PGE, Enea, Tauron, oraz przekazanie elektrowni węglowych do planowanej NABE. Jednakże, ministerstwo aktywów państwowych, na czele z ministrem Borysem Budką, wstrzymało proces decyzyjny, oczekując na wyniki audytów w spółkach Skarbu Państwa.
Dalsze działania w kierunku przyszłości sektora energetycznego zależą od wyników analiz oraz konsultacji związanych z ewentualnym wydzieleniem aktywów węglowych. Minister Czarnecka podkreśliła, że docelowy model współpracy energetyki i wydobycia powinien opierać się na relacjach biznesowych, przy jednoczesnym unikaniu “wielkich centralizacji”.
Przyszłość energetyki w Polsce
Warto także wspomnieć, że prace nad stworzeniem NABE zostały wstrzymane, czekając na potwierdzenie przez Komisję Europejską, że nie będzie to uznane za pomoc publiczną. Potencjalne finansowanie NABE zewnętrznych źródeł również jest kluczowym czynnikiem, który wymaga szczegółowych analiz i uzgodnień.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Przemysłu kontynuują prace nad przyszłością energetyki, przy zachowaniu ostrożności i podejściu opartym na analizie danych oraz konsultacjach z interesariuszami branży. Ostateczne decyzje dotyczące przyszłości sektora energetycznego w Polsce będą podejmowane w oparciu o kompleksowe badania oraz dialog z wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Komentarze (0)