Minister Gróbarczyk zapewnia, że wody pitnej nie zabraknie

Minister Gróbarczyk zapewnia, że wody pitnej nie zabraknie
PAP/szp
25.05.2020, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
2

Nie ma zagrożenia w tym roku, że zabraknie wody pitnej – stwierdził w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Obecnie sytuacja hydrologiczna w wielu regionach Polski się poprawiła, ale – jak ocenił – sytuacja może pogorszyć się w sierpni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Szef MGMiŻ pytany przez dziennik, czy po ostatnich opadach Polsce nadal grozi susza wskazał, że w wyniku opadów sytuacja hydrologiczna w wielu regionach kraju się poprawiła. – W efekcie w najbliższych tygodniach możemy mieć wręcz wezbrania i podtopienia, ale w sierpniu ponownie może wystąpić susza – zauważa. – Nie ma zagrożenia w tym roku, by zabrakło wody pitnej. Choć do wszystkich kierujemy apel o oszczędzanie wody – odpowiedział Gróbarczyk na pytanie czy istnieje ryzyko, że zabraknie nam wody w kranach.

Według Gróbarczyka musi zmienić się kultura wody użytkowej. – Gospodarka wodna w ogródkach czy przy czyszczeniu, myciu aut „musi być racjonalna” – powiedział gazecie. Przypomniał także, że są miejsca w Polsce, w których od lat brakuje wody. Jako przykład podał Skierniewice, mówiąc, że tamtejsze źródła wysychają.

Wskazał, że poziom w Wiśle odnotowywany na bulwarach wiślanych w Warszawie wynosi około 90 cm, a w tym roku spadał już poniżej 40 cm. – Poprawę tego stanu przyniosły ostatnie opady deszczu. Po kilku tygodniach suszy poziom wody w Wiśle może jednak spaść – wyjaśnił. Dodał, także, że właśnie dlatego „bezwzględnie potrzeba jest” budowa zbiorników retencyjnych i stopni na Wiśle.

Jak powiedział Gróbarczyk, w ramach podjętego programu budowy retencji w ciągu 7 lat mają być zrealizowane 94 inwestycje na ponad 10 mln zł. Budowa stopni na Wiśle, opracowana w ramach rozwoju programu retencjonowania wody, wpisuje się też w rozwój żeglugi na Wiśle. – Mamy już zgodę na budowę stopnia wodnego w Siarzewie, obecnie jesteśmy na etapie projektowym –  zaznaczył.

Pytany czy jest szansa, że budowa stopnia w Siarzewie ruszy w 2023 r. wskazał, że ma nadzieję, że uda się znacznie wcześniej rozpocząć budowę. – Specustawa (suszowa – PAP) znajdująca się w negocjacjach ma na celu przyspieszenie wszelkich inwestycji projektowych, pozwoleniowych i finansowych, budowanie konsorcjów i zaangażowanie środków samorządowych do inwestycji niezwykle istotnych lokalnie – powiedział.

Przypomniał też, że docelowo ma powstać 7 stopni. – Koncepcję całego projektu kaskady w połączeniu z budową drogi wodnej E40 zaprezentujemy latem w konfiguracji z odcinkami żeglownymi” – wyjaśnił. Dodał, że z uwagi na pandemię proces koncepcyjny „trochę się wydłużył”.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Demaskator

Komentarz #63303 dodany 2020-05-26 14:33:50

Temu rządzowi to wariat może by zaufał.


janek58m

Komentarz #65631 dodany 2020-06-04 21:09:03

Obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru ... jasnowidz.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024