Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Minister klimatu: będę postulowała uruchomienie natychmiastowego postępowania monopolistycznego ws. Gazpromu

Minister klimatu: będę postulowała uruchomienie natychmiastowego postępowania monopolistycznego ws. Gazpromu
MŁ/PAP
09.12.2021, o godz. 12:16
czas czytania: około 3 minut
0

Spotykam się w najbliższym czasie z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, będą postulowała uruchomienie natychmiastowego postępowania monopolistycznego w stosunku do Gazpromu - zapowiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Szefowa resortu klimatu i środowiska pytana w czwartek w Programie I Polskiego Radia o praktyki monopolistyczne Gazpromu wskazała: “Postulowaliśmy do KE o przeanalizowanie sytuacji i praktyk monopolistycznych, które po stronie Gazpromu są”.

Przypomniała, że wstępny raport w tej sprawie, który został zaprezentowany na ostatniej Radzie Europejskiej pokazuje, że “na pewno poziom magazynów nie jest wystarczający, że nie ma prawidłowych relacji między popytem a podażą”.

Dominujący dostawca

Moskwa zaznaczyła, że nazwa firmy Gazprom w tych raportach się nie pojawia. “Pojawia się dominujący dostawca, więc można się domyślić, że chodzi o Gazprom” – stwierdziła.

“Naszym zdecydowanym wnioskiem jest uruchomienie natychmiastowego postępowania monopolistycznego w stosunku do Gazpromu” – wskazała Moskwa.

Zapowiedziała, że będzie to postulowała, gdy spotyka się w najbliższym czasie z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. “W naszej opinii są argumenty prawne, które pozwalają już takie postępowanie uruchomić” – stwierdziła. W opinii minister ta sytuacja zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, zaburza ceny energii i gazu w całej Europie, wpływa negatywnie na sytuację obywateli. “Wydaje się nam, że KE nie może dłużej zwlekać i ma wystarczające argumenty prawne, żeby taką reakcję i takie działanie podjąć” – oceniła.

Nadużycia monopolisty

Według Moskwy mamy do czynienia z praktykami, które prowadzą do naużywania roli bycia monopolistą. “Jest bardzo dużo instrumentów w ramach postępowania monopolistycznego (…) KE ma to doskonale przećwiczone, wielokrotnie uruchamiała takie postępowania, również w stosunku do polskich podmiotów” – powiedziała. Wskazała m.in. na możliwość nałożenia kar, nakazem weryfikacji umowy, która jest między Gazpromem a państwami europejskimi.

“Nie rozumiem, że (Komisja Europejska -PAP) nie widzi w tym momencie argumentów do uruchomienia takiego postępowania. My je widzimy, będziemy je pokazywać, udowadniać i nakłaniać w sposób zdecydowany Komisję do podjęcia reakcji” – zapowiedziała Moskwa. Dodała, że w grudniu Polska przekazała dodatkowe materiały w tej sprawie. “Mam nadzieję (…), że będą wystarczające, zweryfikuję to w czasie najbliższego spotkania z panią komisarz” – zaznaczyła.

Co na to UOKiK?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przekazał w październiku PAP, że wystąpił do komisarz Margrethe Vestager o zbadanie praktyk Gazpromu. Zaznaczył, że “z niepokojem obserwuje rosnące ceny gazu, nie tylko w Polsce, ale również w Europie”. Zdaniem szefa UOKiK przyczyny tej sytuacji leżą poza naszymi granicami, a głównym powodem wysokich cen gazu w ostatnich miesiącach jest świadome działanie rosyjskiego monopolisty. “Widzimy ograniczenie tranzytu gazu do Unii Europejskiej za pośrednictwem gazociągu Jamalskiego, którego współwłaścicielem jest Gazprom” – wskazał.

W ocenie prezesa UOKiK, przekłada się to na “istotne trudności, a nawet brak możliwości uzupełnienia zapasów tego paliwa w państwach europejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego”.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024