Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Minister Moskwa o śnięciu ryb: zdecydowałam, że trzeba przejść na tryb zarządzania kryzysowego

Minister Moskwa o śnięciu ryb: zdecydowałam, że trzeba przejść na tryb zarządzania kryzysowego
MŁ/PAP
14.06.2023, o godz. 9:23
czas czytania: około 3 minut
0

"W tym roku trzy razy mieliśmy do czynienia ze śnięciem ryb; zdecydowałam, że trzeba przejść na tryb zarządzania kryzysowego" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia. Dodała, że resort jest w kontakcie z wojewodami i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

“Biorąc pod uwagę, że już trzy razy mieliśmy do czynienia w tym roku ze śnięciami ryb, zdecydowałam, że trzeba przejść na tryb zarządzania kryzysowego. Powołaliśmy wczoraj zespół kryzysowy. To jest zespół, który pozwala podejmować nadzwyczajne decyzje, przeznaczać nadzwyczajne środki w trybie szybkim, np. na dodatkowe monitoringi. Mogę zlecać dodatkowe rzeczy wszystkim swoim służbom” – powiedziała w środę minister Moskwa.

Jak poinformował w komunikacie resort środowiska, chodzi o Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ, którego celem jest ograniczenie toksycznych zakwitów “złotej algi”.

Raport z zaleceniami w RCB

Anna Moskwa przekazała, że do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został wysłany raport z kolejnymi zaleceniami, “tak żeby przejść już na poziom międzyresortowy i jednocześnie na poziom zarządzania kryzysowego po stronie wojewodów”.

Duże ryzyko powtórki katastrofy na Odrze

“Trzy sytuacje śnięć – to już jest ważny sygnał ostrzegawczy, że musimy być w gotowości i ryzyko powtórzenia się sytuacji z ubiegłego roku jest bardzo duże” – oceniła minister. Jak dodała, w Odrze jest gwałtowny wzrost temperatury – “to jest pierwszy czynnik”.

Rekomendacje konkretnych działań zaradczych

Resort poinformował w komunikacie, że po analizie bieżących danych z monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz prognoz meteorologicznych, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zdecydowała o zwołaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół wydał rekomendacje konkretnych działań zaradczych. Rekomendacje zostały przekazane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Zespół Zarządzania Kryzysowego resortu klimatu i środowiska rekomenduje m.in. tymczasowe odcięcie starorzeczy Odry, zastosowanie naturalnych barier ochronnych w zbiornikach wodnych w celu powstrzymania rozwoju “złotej algi”, systemowe zarządzanie zrzutami ścieków przemysłowych i bytowych w zależności od wyników parametrów wody, w tym zasolenia oraz zawartości biogenów pochodzących ze ścieków komunalnych oraz utrzymanie maksymalnych możliwości retencyjnych w dorzeczu Odry. Dodatkowo natlenianie wody przy spadku stężenia tlenu do wartości granicznych oraz ścisły nadzór nad zrzutami burzowymi w przypadku ulewnych opadów deszczu.

Ministerstwo przekazało, że zalecenia powstały na podstawie opracowanych wcześniej procedur, wypracowanych w ramach roboczych zespołów eksperckich, naukowych, przy współpracy służb. Działania mają na celu ograniczenie rozwoju “złotej algi” i zmniejszenie ryzyka toksycznego zakwitu.

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim

W sobotę z Kanału Gliwickiego wyłowionych zostało 450 kilogramów śniętych ryb, w niedzielę około 370 kg. Na miejsce wysłano służby ochrony środowiska oraz weterynarii, w celu pobrania próbek wody i padłych ryb. Wstępnie za przyczynę masowego śnięcia ryb uznano gwałtowny spadek tlenu w wodzie płynącej kanałem.

Resort klimatu i środowiska przekazał w poniedziałek po południu na Twitterze, że najnowsze badania wykazują lokalnie spadek stężenia tlenu w wodzie do 28 proc. “W związku z sytuacją Wojewoda Opolski zdecydował o akcji napowietrzania. Równolegle prowadzone są analizy próbek wody” – dodano.

Latem ubiegłego roku odnotowano śnięcia ryb w Odrze, pierwsze – 14 lipca. Śnięcia były notowane przez około 1,5 miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tym okresie zebrano około 250 ton śniętych ryb. Wśród przyczyn katastrofy eksperci wskazali rozwój w rzece tzw. złotej algi, co może wiązać się m.in. ze stopniem zasolenia wody.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024