Zapytany przez PAP o rozwiązania w kwestii smogu w Polsce szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd szykuje m.in. zmiany w prawie dot. jakości kotłów grzewczych i program “Czyste powietrze”.

Zapytany o to, jakie rozwiązania problemu smogu w Polsce widzi Ministerstwo Rozwoju, Morawiecki poinformował, że resort ma łącznie kilkanaście pomysłów na polepszenie jakości powietrza. Należą do nich między innymi rozporządzenia ws. jakości kotłów węglowych, paliw i elektromobilności.

Projekt rozporządzenia ws. jakości kotłów węglowych zakazuje sprzedaży pieców na paliwo stałe, które nie spełniają nawet minimalnych standardów emisyjnych. Szacuje się, że że rocznie na 200 tys. sprzedanych kotłów węglowych w naszym kraju aż 140 tys. stanowią urządzenia tanie, o bardzo niskiej jakości, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

Minister ogłosił również, że resort rozpoczął prace nad programem “Czyste powietrze”. Jego szczegóły nie są jednak jeszcze znane.

Mateusz Morawiecki zapowiedział także, że wzmocnione zostaną działania analizujące na bieżąco stan powietrza w kraju poprzez np. instalowanie specjalnych czujników, upowszechnienie badań jakości powietrza oraz kontrole materiałów spalanych w piecach. Bardziej zaangażowany w walkę ze smogiem ma być też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, głównie za sprawą dopłat do wymiany kotłów.

Kolejnym obszarem, który ministerstwo chce wzmocnić, aby zminimalizować zanieczyszczenia powietrza jest termoizolacja budynków i promowanie w budownictwie standardu domów pasywnych.

Źródło: PAP, Polskie Radio, Gazeta.pl

 

Czytaj więcej

Skomentuj