Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ministerstwo Energii szykuje ustawę wspierającą morskie farmy wiatrowe

Ministerstwo Energii szykuje ustawę wspierającą morskie farmy wiatrowe
sm
08.11.2018, o godz. 10:13
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Energii prowadzi prace nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Nowe prawo ma pozwolić na powstanie po 2020 r. sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Ustawa ma być gotowa do końca roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Konkurencja nie jest tu konieczna, gdyż lepsze efekty zostaną osiągnięte dzięki współpracy i synergii. W Polsce w duchu współistnienia powinien się rozwijać szczególnie sektor offshore, czyli morskich farm wiatrowych – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Tobiszowski podkreślił, że głównym czynnikiem determinującym rozwój OZE (odnawialnych źródeł energii) będzie w przyszłości tempo spadku kosztów technologii i urynkowienia źródeł odnawialnych, a obszarem rozwoju energetyki odnawialnej stanie się bez wątpienia polska strefa ekonomiczna Morza Bałtyckiego. Szacowany potencjał możliwych mocy zainstalowanych do 2035 roku wynosi na tym obszarze nawet 8 GW.

Morskie farmy wiatrowe przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa pracy polskiej sieci elektroenergetycznej dając wyższą stabilność generacji energii w porównaniu np. do fotowoltaiki czy farm lądowych – powiedział wiceszef resortu energii. Dodał, że trwają prace nad założeniami prawnymi dla rozwoju tej branży energetyki odnawialnej. Projekt ustawy powinien pozwalać na powstanie po 2020 roku systemowo uformowanego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Tobiszowski dodał, że na kwestie związane z rozwojem OZE należy patrzeć w kontekście zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego, a  w dłuższej perspektywie, tańszej energii elektrycznej dla gospodarki.

Przypomniał o działaniach Ministerstwa Energii w tym obszarze: wsparciu klastrów energii odnawialnej, nowelizacji ustawy o OZE wprowadzającą nowe mechanizmy wsparcia dla małych wytwórców energii elektrycznej, rozwój instalacji prosumenckich, biogazowni rolniczych czy stawianie na wykorzystywanie lokalnych zasobów energetycznych.

– Rozumiemy potrzebę zmian w energetyce, które muszą podążać w kierunku trendów europejskich i światowych – powiedział Tobiszowski. Przyznał, że wyzwaniem jest zapewnienie infrastruktury sieciowej zdolnej do absorpcji energii pochodzącej z nowopowstających jednostek.

Źródło: Ministerstwo Energii, PSEW

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024