Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: tysiąc uwag do rewizji KPO

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: tysiąc uwag do rewizji KPO
Bartłomiej Leśniewski
19.04.2024, o godz. 8:38
czas czytania: około 2 minut
0

"W trakcie konsultacji publicznych  dotyczących rewizji KPO, które właśnie zakończyliśmy zebraliśmy ponad 1000 uwag od zainteresowanych stron" – informuje resort funduszy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wielu podmiotów – samorządów, osób prywatnych, organizacji pozarządowych i środowiska biznesu – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Inteligentna mobilność i transformacja energetyczna

„Największe zainteresowanie zyskały dwa komponenty KPO. Pierwszy to zielona inteligentna mobilność. Drugi to zielona transformacja energetyczna, czyli wszystko to, co jest bardzo ważnym elementem KPO, a z drugiej strony istotnym kierunkiem zmian rozwojowych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Spośród wszystkich zebranych uwag i rekomendacji uwzględnione zostały m. in. te, które dotyczą:

  • opieki zdrowotnej – w zakresie modernizacji infrastruktury podmiotów medycznych, gdzie wpiszemy wysokospecjalistyczne szpitale regionalne oraz centra wsparcia badań klinicznych także w małych ośrodkach;
  • sektora rolnego – w zakresie wsparcia tzw. rolnictwa 4.0 (nowoczesnego, efektywnego energetycznie i zasobowo sposobu prowadzenia działalności rolniczej);
  • wsparcia jednostek samorządu terytorialnego poprzez przeniesienie, z obszaru pożyczkowego do grantowego, finansowania w zakresie ośrodków świadczących opiekę długoterminową i geriatryczną w szpitalach powiatowych.

Konsultacje

Podsumowanie konsultacji publicznych dot. rewizji KPO – to główny temat 3. posiedzenia Komitetu Monitorującego KPO pod przewodnictwem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister Jacek Protas oraz przedstawiciele innych resortów, samorządów, organizacji pozarządowych i środowiska biznesowego.

KPO wpisuje się w zalecenia Rady UE dla Polski (CSR) oraz Krajowy Program Reform. Obejmuje reformy i inwestycje, które rozpoczęły się po 1 lutego 2020 r. i zakończą do 31 sierpnia 2026 r.

Pieniądze KPO pochodzą z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Aby je otrzymać, Polska musi podpisać umowę z KE na część grantową oraz umowę na część pożyczkową. Spłata pożyczki zakończy się nie później niż po 30 latach tj. do 2058 r.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024