– Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wielu podmiotów – samorządów, osób prywatnych, organizacji pozarządowych i środowiska biznesu – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Inteligentna mobilność i transformacja energetyczna
„Największe zainteresowanie zyskały dwa komponenty KPO. Pierwszy to zielona inteligentna mobilność. Drugi to zielona transformacja energetyczna, czyli wszystko to, co jest bardzo ważnym elementem KPO, a z drugiej strony istotnym kierunkiem zmian rozwojowych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Spośród wszystkich zebranych uwag i rekomendacji uwzględnione zostały m. in. te, które dotyczą:
- opieki zdrowotnej – w zakresie modernizacji infrastruktury podmiotów medycznych, gdzie wpiszemy wysokospecjalistyczne szpitale regionalne oraz centra wsparcia badań klinicznych także w małych ośrodkach;
- sektora rolnego – w zakresie wsparcia tzw. rolnictwa 4.0 (nowoczesnego, efektywnego energetycznie i zasobowo sposobu prowadzenia działalności rolniczej);
- wsparcia jednostek samorządu terytorialnego poprzez przeniesienie, z obszaru pożyczkowego do grantowego, finansowania w zakresie ośrodków świadczących opiekę długoterminową i geriatryczną w szpitalach powiatowych.
Konsultacje
Podsumowanie konsultacji publicznych dot. rewizji KPO – to główny temat 3. posiedzenia Komitetu Monitorującego KPO pod przewodnictwem minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister Jacek Protas oraz przedstawiciele innych resortów, samorządów, organizacji pozarządowych i środowiska biznesowego.
KPO wpisuje się w zalecenia Rady UE dla Polski (CSR) oraz Krajowy Program Reform. Obejmuje reformy i inwestycje, które rozpoczęły się po 1 lutego 2020 r. i zakończą do 31 sierpnia 2026 r.
Pieniądze KPO pochodzą z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Aby je otrzymać, Polska musi podpisać umowę z KE na część grantową oraz umowę na część pożyczkową. Spłata pożyczki zakończy się nie później niż po 30 latach tj. do 2058 r.
Komentarze (0)