Ministerstwo Rozwoju podsumowało prace zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym

Ministerstwo Rozwoju podsumowało prace zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym
Łukasz Sosnowski, Sekretarz Zespołu ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Departament Innowacji, Ministerstwo Rozwoju
09.10.2017, o godz. 14:03
czas czytania: około 3 minut
0

W ramach zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym sformułowano pierwsze konkretne działania oraz zidentyfikowano bariery dla wdrażania GOZ-u w Polsce. Jakie są pierwsze wnioski?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Łukasz Sosnowski, Ministerstwo Rozwoju
Łukasz Sosnowski – sekretarz zespołu ds. GOZ w Ministerstwie Rozwoju

W odpowiedzi na europejskiej propozycje dotyczące GOZ-u – gospodarki o obiegu zamkniętym – zrodziła się inicjatywa opracowania polskiej mapy drogowej, która zaproponowałaby krajowe działania w tym zakresie. W tym celu w Ministerstwie Rozwoju przygotowano wstępny projekt, w którym zawarto cztery rozdziały, zdaniem ich twórców, odzwierciedlające priorytety GOZ-u z uwzględnieniem specyfiki i priorytetów polskiej gospodarki. Są nimi zrównoważona produkcja, zrównoważona konsumpcja, biogospodarka oraz nowe modele biznesowe.

Materiał ten był podstawą dla pracujących w pierwszej połowie 2017 r. grup roboczych, które miały dokonać pierwszej analizy przedstawionych propozycji i oceny priorytetów z punktu widzenia polskich uwarunkowań.

W szczególności ważne było sformułowanie konkretnych działań oraz zidentyfikowanie barier dla wdrażania GOZ-u w Polsce. Tylko wspólne działanie na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym pozwoli na wypracowanie takiego zestawu narzędzi, które pozwolą na efektywne wdrożenie GOZ w Polsce. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że do grup roboczych, które analizowały projekt polskiej mapy drogowej, zgłosili się przedstawiciele wszystkich sektorów życia społeczno-gospodarczego. Pozwoliło to na wieloaspektową dyskusję, w której – jako można mieć nadzieję – żaden głos nie został pominięty, co znajdzie odzwierciedlenie na dalszych etapach opracowywania tego tym dokumentu.

Recykling elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Forum Recyklingu 2017 już wkrótce

Prace podzielono w nieco odmienny sposób niż sam projekt mapy drogowej. Powołano cztery grupy robocze, dotyczące: odpadów; edukacji i promocji; biogospodarki; nowych modeli biznesowych. Zaangażowano ok. 200 partnerów, którzy w ramach analizy samego projektu mapy drogowej, a także debat, warsztatów oraz mapowania działań próbowali wydobyć te propozycje, które – ich zdaniem – w jak największym stopniu mogłyby się przyczynić do przejścia polskiej gospodarki na tory GOZ-u.

Grupa robocza ds. odpadów przeanalizowała działania wskazane w projekcie mapy drogowej z podziałem na odpady z działalności gospodarczej, odpady z gospodarstw domowych oraz rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Z jednej strony podkreślono wielki potencjał wykorzystania odpadów przemysłowych, w tym ze spalania paliw, co wiąże się m.in. z działalnością przemysłu wydobywczego i energetycznego w Polsce.

3/4 Polaków nie słyszało o gospodarce obiegu zamkniętego

Z drugiej strony odpady komunalne, w tym rozszerzona odpowiedzialność producenta, jako zagadnienia najbardziej oddziałujące na społeczeństwo, także powinny stanowić priorytet dla polskich działań, prowadzonych z myślą o GOZ-ie. Pełna wersję artykułu można przeczytać w kwartalniku “Recykling” 3/2017 .

O mapie drogowej gospodarki obiegu zamkniętego podczas Forum Recyklingu (18 października) opowie Łukasz Sosnowski, sekretarz Zespołu ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Departament Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. Wystąpienie to stanowić będzie zarazem wstęp do debaty “Gospodarka o obiegu zamkniętym: wyzwania i szanse”, której patronem jest ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024