W siedzibie Ministerstwa Środowiska zostały podpisane pierwsze umowy na energię z geotermii we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowy podpisali przedstawiciele miejscowości Szaflary, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz.

– Duży potencjał zasobów geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne w Polsce sprawia, że rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z najważniejszych celów Ministra Środowiska, który umożliwia prowadzenie polityki geologicznej, surowcowej, klimatycznej i poprawy jakości powietrza – powiedział Jan Szyszko, minister środowiska.

Dofinansowanie na projekty będzie udzielone przez NFOŚiGW z programu “Geologia i górnictwo”. Z 30 złożonych wniosków zaakceptowanych zostało 17. Pięć gmin (Szaflary, Koło, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz) podpisało już umowy, a w kolejce czeka następnych dwanaście.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

Jak podkreślił minister Szyszko, energia geotermalna umożliwi Polsce sprostanie unijnym wymogom dotyczących m.in. zmniejszenia emisji gazów do atmosfery.

– Dzięki wykorzystaniu geotermii możemy uzyskać bezemisyjną, przyjazną dla środowiska i ludzi energię – powiedział szef resortu środowiska.

1 / 4

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Bardzo dobra informacja, brawo panie Szyszko. Wreszcie Minister ktory nie boi sie, ktory dziala stara sie jak najlepiej i Polska moze wrocic do swojej przyrody jaka kiedys miala, bo PO to lekko mowiac wyniszczylo.

Skomentuj