Po informacji, że minister Michał Woś jest zakażony koronawirusem, podjąłem decyzję, że wtorkowa Rada Gabinetowa zostanie odwołana ze względów bezpieczeństwa; prawdopodobnie zostanie przełożona na środę – poinformował w oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że we wtorek miała odbyć się Rada Gabinetowa, podczas której miał być dyskutowany pakiet dla przedsiębiorców przygotowany przez rząd. Radę Gabinetową – którą tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta – może zwołać głowa państwa w sprawach szczególnej wagi.

– Ogłoszono oficjalnie, że jeden z ministrów w rządzie, pan minister (środowiska – red.) Michał Woś miał dodatni wynik badania, czyli jest zakażony koronawirusem, i to wywołało konieczność uruchomienia procedur wewnątrz rządu wobec wszystkich osób, które stykały się z ministrem, i te procedury trwają – powiedział prezydent.

– Po konsultacjach z ministrem zdrowia, Głównym Inspektorem Sanitarnym, panem premierem, które trwały też wczoraj w nocy, podjąłem decyzję o tym, że dzisiaj Rada Gabinetowa się nie odbędzie z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników, z uwagi na to, żeby zachować procedury. Prawdopodobnie będzie przesunięta na jutro, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta dzisiaj w ciągu dnia. Procedury muszą się zakończyć – dodał.

Prezydent podkreślił, że Rada Gabinetowa zostaje odwołana do momentu, gdy wszyscy członkowie rządu obecni na ostatnim posiedzeniu nie będą mieli wyników testów i nie zostanie zakończona cała procedura związana z ewentualnym zakażeniem.

Rzecznik rządu Piotr Müller w komunikacie przesłanym PAP we wtorek przekazał, że w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u ministra Wosia, wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani w poniedziałek testom; wyniki powinny być znane we wtorek. W ostatnim posiedzeniu rządu nie brało udział 9 jego członków, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister środowiska Michał Woś poinformował w poniedziałek wieczorem, że po stwierdzeniu w niedzielę koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miał kontakt, poddał się kwarantannie i wykonał badanie; test dał wynik pozytywny. – Czuję się dobrze. Dziękuję pracownikom służby zdrowia i wyrażam solidarność z wszystkimi chorymi- oświadczył minister.

Czytaj więcej

Skomentuj