“Decyzja taka umożliwia wskazanemu operatorowi utworzenie systemu dla wprowadzających na rynek opakowania objęte kaucją i jej zwrot użytkownikom końcowym” – wyjaśniło MKiŚ w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa.
Po stworzeniu systemu kaucyjnego pobierana będzie kaucja od każdego napoju w opakowaniu wprowadzonego na rynek objętego systemem kaucyjnym. Zwrot tej kaucji użytkownikowi końcowemu będzie następował również za pomocą systemu, bez konieczności okazywania paragonu nabycia napoju.
System ma działać od początku 2025 roku
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.
Pilotaż systemu kaucyjnego. Carrefour, InPost, PolKa i Muszynianka
Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.
Ministerstwo poinformowało 19 lipca, że zdecydowało o wydłużeniu okresu działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła do końca 2026 r.
Komentarze (0)