MKiŚ: ministrowie V4 za uznaniem roli energetyki jądrowej w polityce energetycznej i klimatycznej UE

MKiŚ: ministrowie V4 za uznaniem roli energetyki jądrowej w polityce energetycznej i klimatycznej UE
MŁ/PAP
20.11.2021, o godz. 9:53
czas czytania: około 2 minut
0

Ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali oświadczenie, w którym potwierdzają konieczność uznania roli energetyki jądrowej w polityce energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak czytamy w komunikacie resortu, wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński złożył w czwartek wizytę na Węgrzech. Spotkanie odbyło się na zaproszenie ministra Jánosa Süli odpowiedzialnego za planowanie, budowę i uruchomienie dwóch nowych bloków w Elektrowni Jądrowej w Paks. Napisano, że w spotkaniu uczestniczyli ministrowie Czech oraz Słowacji, a rozmowy dotyczyły wyzwań stojących przed sektorem energetyki jądrowej oraz o roli tego źródła w polityce klimatyczno-energetycznej UE.

Oświadczenie Ministrów V4

Dopełnieniem wizyty – jak informuje resort – było podpisanie wspólnego oświadczenia Ministrów V4 odpowiedzialnych za energetykę na drodze do neutralności klimatycznej (Joint Statement of V4 ministers responsible for energy on path towards climate neutrality). Stwierdzono w nim, że „tempo zmian klimatycznych sprawia, że celu osiągnięcia wspólnych europejskich celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej pilnie musi ustanowić ramy wsparcia dla wszystkich inwestycji i technologii zdolnych do redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

Potwierdzono również „konieczność uznania roli energetyki jądrowej w polityce energetycznej i klimatycznej UE oraz innych istotnych politykach z punktu widzenia dekarbonizacji, bezpieczeństwa dostaw i finansów”.

Wezwanie do jak najszybszego działania KE

W oświadczeniu wezwano Komisję Europejską do jak najszybszego, jednak nie później niż do końca listopada 2021 r., przedstawienia zapowiedzianego uzupełniającego aktu delegowanego do rozporządzenia w sprawie taksonomii, który w oparciu o obiektywną podstawę naukową powinien objąć także sektory energetyki jądrowej i gazu ziemnego. Takie działania pozwolą zapewnić równe warunki działania i zapobieganie destabilizacji i zakłóceniom na rynku energii.

Zwrócono również uwagę, że państwom członkowskim należy zagwarantować maksymalną elastyczność w wykorzystywaniu dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), aby umożliwić wspieranie rozwoju wszystkich czystych technologii potrzebnych do osiągnięcia celów redukcji emisji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024